Nowy mural 3D w Katowicach. Sterowiec, wodospad i podwodny świat. Oto, jak powstawał

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Dorota Niećko

Nowy mural 3D w Katowicach. Sterowiec, wodospad i podwodny świat. Oto, jak powstawał

Dorota Niećko

Sterowiec, który leci na południe, wodospad, który wylewa się na ulicę 1 Maja. Oto nowy mural w Katowicach. Niezwykły, bo trójwymiarowy. I tajemniczy.

Mural 3D pojawił się na ścianie kamienicy na rogu 1 Maja i Dudy-Gracza, obok Senatora, w grudniu 2015. Najpierw jednak trzeba było zdrapać stary mural, który na ścianie był "od zawsze". Był bardzo skromny, ale też trójwymiarowy. jedna ściana kamienicy "udawała" dwie, były tu nawet fałszywe okna. Ale 27 listopada 2015 przy kamienicy, dokładnie przy zniszczonej ścianie z muralem, pojawiły się rusztowania. 10 dni później zobaczyliśmy, co przygotowali tu spece od street artu: wielki mural 3D. Jest sterowiec, który leci na południe, w stronę Doliny Trzech Stawów, wodospad, który spływa wprost na 1 Maja, mężczyzna, który wspina się po drabinie w stronę siedzącej na moście nad wodospadem kobiety, jest i podwodny świat.

Nowy mural wykonała warszawska agencja Good Looking, znana w Katowicach m.in. z reklamowych murali na ścianie kamienicy przy Słowackiego (to reklamy kawa Tchibo i biuro podróży Rainbow Tours). Kilka lat temu malowali też na alei Korfantego, naprzeciw Spodka. Ich agencja zajmuje się przede wszystkim muralami komercyjnymi. Obecnie pracują nad muralem w Krakowie.

Jak zmieniła się ściana kamienicy na 1 Maja. Aktywne zdjęcie. Przeciągnijcie kursor w lewo.

Ten nowy, trójwymiarowy, wedle umowy, na zachodniej ścianie czteropiętrowej kamienicy na rogu Dudy-Gracza i 1 Maja będzie co najmniej rok, ale prawdopodobnie dłużej. Zaś jego „produkcja” trwała 10 dni. Ani tego, kto sfinansował malowidło, ani autora projektu jednak nie poznamy.

- Proszę napisać, że to Jan Kowalski - śmieje się Bartek Leśniewski, współwłaściciel Good Looking. Bo taką umowę agencja zawarła ze sponsorem.

- Mogę tylko powiedzieć, że cieszę się, że mieliśmy okazję zrealizować coś, co nie jest komercyjne, co zostało stworzone po to, by cieszyć oczy przechodniów. Nie ma tu ani cienia kryptoreklamy. I wszystko odbyło się w pełni legalnie - dodaje. A jak interpretować mural?

- Chcemy pozostawić to widzowi - mówi Leśniewski.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najlepsze życzenia SMS na święta Bożego Narodzenia
*Tani karp na święta: Gdzie i za ile kupić rybę?
*Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
*Tragiczny wypadek w Tychach: Dzieci zginęły, chociaż przejście było dobrze oświetlone

Dorota Niećko

Redaktor. Zajmuję się piątkowym wydaniem magazynowym Dziennika Zachodniego. Ale również piszę: o architekturze, komunikacji i transporcie, o rozwoju miast - tym zrównoważonym, a także lotnictwie oraz podróżach - tych dalekich i bliskich. Zimą - również o nartach. Znam dobrze atuty i wady Katowic i innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Lubię odkrywać mniej znane miejsca woj. śląskiego. Lubię odkrywać uroki miasta jako pieszy i pasażer komunikacji publicznej. W wolnym czasie na ogół jestem w podróży

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.