Nowy rok uderzy nas po kieszeni

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
redakcja Gazety Lubuskiej

Nowy rok uderzy nas po kieszeni

redakcja Gazety Lubuskiej

Niektóre gminy nie planują od stycznia żadnych zmian w lokalnych podatkach i opłatach. Najczęściej zmieniane są ceny wody, ścieków i odbiór śmieci. Niektóre opłaty idą nawet w dół.

Początek 2017 r. nie we wszystkich gminach kojarzy się z podwyżkami opłat lokalnych. Niektóre samorządy rok obliczeniowy kończą dopiero z końcem marca. Nieliczne mają nawet w planach obniżenie stawek.

POWIAT ZIELONOGÓRSKI

Jak informuje Piotr Iwanus, burmistrz Czerwieńska – Taryfę wodno-ściekową rada miejska będzie przyjmować w lutym. Na tę chwilę, gmina Czerwieńsk nie przewiduje podwyżek na wodę i kanalizację. Jednak wszystko ostatecznie będzie wiadomo, kiedy zostaną ustalone taryfy.

Nie będzie podwyżki również w Zaborze. Ani podatków, ani za wodę i ścieki. W Świdnicy wniosek taryfowy będzie opracowywany w styczniu.

- Od stycznia nie będzie u nas praktycznie żadnych zmian w opłatach i podatkach. Bardzo małe wyrównanie będzie tylko w podatku rolnym. To różnica zaledwie procentowa - zapowiedział burmistrz Babimostu Bernard Radny.
Podobnie w Kargowej, gdzie rok obliczeniowy kończy się w kwietniu. Propozycje nowych stawek za wodę czy ścieki może pojawią się dopiero w marcu 2017 r. Stawki opłat nie zmieniąją się też w Nowogrodzie, Sulechowie. W Bojadłach od znakiem zapytania są opłaty za wodę i ścieki.

- Przedstawiłem propozycję radnym podwyższenia opłat za wodę i ścieki o 1 zł za m sześć. Jednak radni nie zgodzili się na to - mówi wójt Grzegorz Doszel. - W zamian na komisji przyjęto propozycję podwyżki opłat za wodę o 30 groszy i 50 groszy za ścieki. Jednak rada gminy nie przegłosowała tych propozycji. W efekcie sprawa trafiła do wojewody. To on rozstrzygnie w styczniu, która z propozycji - wójta czy grupy radnych - będzie obowiązywać. Inne podatki nie zmieniają się, mimo że mamy najniższyw Polsce podatek od środków transportowych.

W Trzebiechowie od stycznia drożeje woda - o 25 groszy za m sześć. (stawka wyniesie 4,11 zł). Za to tanieją ścieki - o 77 groszy, do wysokości 4,99 zł. Reszta opłat i podatków bez zmian

ZIELONA GÓRA

- Do biura rady miasta Zielona Góra nie przyszły do tej pory od prezydenta żadne projekty uchwał, w ramach których miałyby być podwyższone stawki za wodę i ścieki – informuje nas Adam Urbaniak, przewodniczący rady miasta Zielona Góra.
Prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji – Zbigniew Liberek poinformował „GL”, że spółka ma czas do 20 stycznia, by stworzyć wniosek taryfowy. Ewentualne zmiany w cenie wody weszłyby z dniem 1 kwietnia.

POWIAT ŚWIEBODZIŃSKI

Od stycznia 2017 r. mieszkańcy gminy Świebodzin zapłacą za wodę i ścieki łącznie 12,17 zł brutto, to jest o 11 groszy więcej niż obecnie. Dodajmy, że gmina nadal utrzymała dopłatę do wody i ścieków dla ZWKiUK, inaczej koszt dla mieszkańca byłby wyższy jeszcze o prawie 2 złote. Z kolei w Szczańcu taryfy na wodę dla wszystkich odbiorców pozostają na poziomie 2016 r. Bez zmian pozostaje też opłata za ścieki dla odbiorców indywidualnych. Natomiast dla podmiotów gospodarczych) wzrasta od 1 stycznia 2017 roku.

- Podatki w gminie pozostawiamy na tym samym poziomie - informuje sekretarz gminy Zbąszynek, Jan Maka¬rewicz. Wzrośnie cena za wodę o 20 groszy, to znaczy, że od pierwszego stycznia opłata wyniesie 3 z ł netto za wodę i 5, 50 za ścieki, co daje kwotę na poziomie 8,5 netto za wodo-ścieki. Do tej kwoty należy doliczyć 8 proc. VAT - podkreśla Makarewicz.
W Lubrzy wzrosły opłaty za śmieci. Odpadki segregowane będą kostować od stycznia 8 zł (cena od osoby w gospodarstwie). Odpadki niesegregowane kosztują 12 zł.

W Łagowie kalkulacja opłat będzie przygotowana dopiero w styczniu br. A reszta podatków pozostaje praktycznie bez zmian.
W gminie Skąpe zmienią się ceny odbioru śmieci. Zamiast 8 zł za segregowane odpadki mieszkańcy zapłacą 10 zł od osoby. „Cena” śmieci niesegregowanych podskoczy z 10 na 13 zł. - - To efekt tego, że drastycznie podniesiono nam cenę przyjmowania odpadów na wysypisku. - powiedział wójt Zbigniew Woch.

Nie zmienią się ceny wody, za to odbioru ścieków podskoczy z 7,2 zł na 8,10 zł.

POWIATY NOWOSOLSKI I WSCHOWSKI

O tym, że zdrożeje wywóz śmieci w gminach będących członkami związku Eko-Przyszłość, wiemy już od pół roku. Mieszkańcy powiatów nowosolskiego, wschowskiego oraz gmin Bojadła i Kargowa, co prawda zapłacą więcej, ale dopiero od 1 marca 2017. Opłata za odbiór śmieci posegregowanych będzie podniesiona z 8,80 zł do 10,50 zł. Z kolei za odpady zmieszane zapłacimy 19 zł, zamiast dotychczasowych 15 zł. Przytoczone stawki dotyczą oczywiście opłaty od osoby.

Mieszkańcy Nowej Soli zapłacą większe podatki od nieruchomości. Dziś stawka za metr kw. budynków mieszkalnych to 0,61 zł. Od 1 stycznia to 0,64 zł. W przypadku budynków „związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej” stawka podskoczy z 21 zł do 21,80 zł.

Do góry pójdzie też opłata targowa. Handlowcy za każdy zajęty metr kwadratowy zapłacą 6,50 zamiast dotychczasowych 6,25 zł.

Roczna wysokość opłaty za psa od Nowego Roku wynosiła 29,60 zł. Podwyżka nie przekracza złotówki. Ceny za wodę i odbiór ścieków nie zmienią się przynajmniej do 31 marca.

Również w Kożuchowie wzrośnie podatek od nieruchomości. Mieszkańcy zamiast 0,70 zł zapłacą 0,75 zł. Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą za metr kwadratowy będą zmuszeni wysupłać 21,5 zł zamiast 20,9 zł.

- Wszystkie podatki na rok 2017 zostają w dotychczasowej wysokości. Jedynie podatek rolny został obniżony z 131 zł do 122,50 zł - informuje wiceburmistrz Wschowy Miłosz Czopek. Także w Sławie zmniejszy się podatek rolny do 131,10 zł ( teraz 134,38), oraz podatek leśny: 42,0354 zł z 42,1894 zł. Mniej sławianie zapłacą za budynki gospodarcze gdzie prowadzi się działalność: obrotu materiałem siewnym ( 10,59 zł zamiast 10,70 zł), związaną ze świadczeniami zdrowotnymi (4,61 zł zamiast 4,67 zł). 7, 62 zł (dotychczas 7,68 zł) zapłacą właściciele następujących budynków garaży wolno¬stojących, budynków letniskowych i pozostałych. Czy wzrosną opłaty za wodę i ścieki, okaże się do 25 stycznia, kiedy zostanie przedstawiony wniosek taryfowy.

W Szlichtyngowej wzrośnie cena za metr sześcienny wody, z 3,39zł do 3,44 zł. Za 1m3 ścieków mieszkańcy zapłacą 5,95 zł ( dotychczas 5,75zł). Stawka abonamentu pozostaje bez zmian. Stawki podatku od środków transportowych w 2017 roku: od samochodu ciężarowego do 4,5 tony włącznie – 726 zł, do 5,5 ton włącznie – 763 zł.

POWIAT KROŚNIEŃSKI

W Krosnie Odrz. największe obawy związane z podwyżkami, dotyczą wywozu śmieci. - Dotyczy to prawie wszystkich gmin w powiecie, ponieważ wszyscy jesteśmy przypisani do zakładu w Marszowie - wyjaśnia burmistrz Marek Cebula. Gmina nie zakłada podwyżek cen za wodę i ścieki.

Gubin podwyżek nie planuje, ale może się to zmienic w trakcie roku - podkreśla burmistrz Bartłomiej Bartczak. Wójt Zbigniew Barski zaznacza, że nie sposób określić przyszłych stawek: - Opłaty za wodę będą zależeć od poniesionych kosztów, ale taryfy będziemy ustalać dopiero za ponad pół roku.

W_gminie Dąbie stawki za śmieci pozostaną najpewniej na tym samym poziomie. Podwyżki za to szykują się za wodę i ścieki. Ich skala nie jest znana. W Bobrowicach biorą pod uwagę cen wody, wywozu śmieci i odbioru ścieków. W Maszewi, jak we wszystkich gminach należących do Międzygminnego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, spodziewają się podwyżek za śmieci. Za wodę trzeba obecnie zapłacić 3,61 zł netto, a za ścieki 5,12 zł netto. Podwyżek na razie gmina nie planuje.

Gmina Bytnica

- Każdego roku wszystko drożeje, ale postaramy się utrzymać stawki na tym samym lub podobnym poziomie - mówią urzędnicy z Bytnicy. Podobnie jak w pozostałych gminach, przewidują podwyżki za wodę, ścieki i śmieci.

POWIAT ŻARSKI

W gminie wiejskiej Żary najbardziej kontrowersyjną podwyżką jest zmiana stawek za wynajem świetlic wiejskich. O ile sama tabela opłat za wynajem nie ulega zmianie, o tyle najemca liczyć się musi dodatkowo z uiszczeniem należności za zużyte media, prąd i wodę.

W listopadzie radni dokonali także kosmetycznych zmian w uchwale dotyczącej stawek podatku od nieruchomości. W 2017 mniej za swoje nieruchomości zapłacą organizacje pożytku publicznego. Nowe stawki to 0,37 zł od metra kwadratowego gruntu i 6,85 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku.

Bez zmian pozostają stawki za wodę i ścieki.
W Lubsku zmieniono nieznacznie stawki podatków od środków transportu. Dotyczą one ciągników siodłowych w zestawie z naczepą. Obniżek spodziewać się mogą właściciele najcięższych zestawów na cztery osie i więcej.

Korekty wprowadzono także w uchwale o stawkach podatku od nieruchomości. Mniej zapłacą posiadacze pomieszczeń wykorzystywanych na potrzeby ochrony zdrowia. Nowa stawka na rok 2017 będzie o cztery grosze niższa za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Mniej zapłacą także posiadacze garaży w Jasieniu. Tam nowa stawka podatku od metra kwadratowego powierzchni użytkowej wyniesie 7,62 zł.

W Żarach taryfy za wodę i ścieki zatwierdza się tradycyjnie w marcu. Według zeszłorocznych obietnic prezesa ZWiK Zdzisława Czekalskiego, w 2017 nie należy spodziewać się żadnych rewolucji. Miasto utrzymało na poprzednim poziomie także stawki podatku od nieruchomości i opłaty za wywóz śmieci.

POWIAT ŻAGAŃSKI

Najistotniejszą zmianą dla prowadzących działalność gospodarczą w Żaganiu jest nowa stawka podatku od nieruchomości wykorzystywanych na cele biznesowe. Jesienią podniesiono ją z 20,50 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej do 21,99 zł za metr kwadratowy. Więcej zapłacą też stowarzyszenia zajmujące pomieszczenia na potrzeby działalności statutowej. Tu podwyżka wyniesie około 1 zł za metr kwadratowy.

Zmiany czekają także przewoźników działających w Gozdnicy. W listopadzie uchwalono tam nowe stawki podatku od środków transportu. Uchwała zastąpi regulację z roku 2004, zaś istotne podwyżki dotkną posiadaczy wszystkich rodzajów pojazdów z wyjątkiem autobusów.

Na podwyżki przygotować muszą się także mieszkańcy gminy Niegosławice. Tam z kolei podrożeje woda. I tak w przypadku gospodarstw domowych, które dokonały wpłaty na budowę wodociągu nowe stawki wyniosą 5,21 za metr sześcienny wody. Opłata abonamentowa nie zmieni się i wyniesie nadal 2,92 zł. Stawka za wodę w gospodarstwach domowych, które nie wniosły opłaty za budowę wodociągu wyniosą aż 10,42 zł za metr sześcienny.

W Brzeźnicy radni utrzymali obowiązujące obecnie stawki za zaopatrzenie w wodę. Nowe taryfy pojawią się dopiero w połowie roku. Zmieniły się za to opłaty za wywóz śmieci. Od nowego roku zapłacimy więcej. I tak na przykład za odpady segregowane zapłacimy 8 zł miesięcznie od osoby i 12, gdy śmieci są niesegregowane. Więcej zapłacą też przedsiębiorcy. Pojemnik 120 l będzie ich kosztował 19 zł, w przypadku odpadów segregowanych i 24 zł w przypadku odpadów niesegregowanych.

W Szprotawie zmian dokonano w uchwale o podatkach od nieruchomości. Więcej zapłacą posiadacze nieruchomości wykorzystywanych do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Nowa stawka wyniesie 21,89 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej i 0,80 zł od metra kwadratowego gruntu. Niższa będzie za to stawka od nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby ochrony zdrowia. Ta wyniesie o 4 grosze mniej niż w ubiegłym roku, czyli 4,61 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej.

Usługi komunalne, w tym wywóz nieczystości stałych, podrożeją też w gminie Iłowa. Mniej zapłacimy jedynie za wywóz szamba.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.