Nowy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk: Irytuje mnie, gdy samorządy mówią, że przez PiS będą miały niższe wpływy do budżetu

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Nowy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk: Irytuje mnie, gdy samorządy mówią, że przez PiS będą miały niższe wpływy do budżetu

Błażej Dąbkowski

Nowy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zapowiada, że jednym z jego priorytetów będzie ścisła współpraca z samorządowcami. - Chcę rozmawiać z każdym, bez względu na barwy polityczne. Bardzo irytuje mnie jednak sytuacja, w której samorządy tłumaczą, że przez PiS będą miały mniejsze wpływy do budżetu – mówi.

Łukasz Mikołajczyk, były senator PiS z Ostrowa Wielkopolskiego wojewodą został mianowany przez premiera Mateusza Morawieckiego na początku tygodnia. Po kilku dniach pracy postanowił przedstawić swoje priorytety podczas pełnienia nowej funkcji. Najważniejsze mają być infrastruktura, szeroko pojęte bezpieczeństwo oraz realizacja rządowych programów społecznych.

– Bardzo istotna będzie efektywna współpraca z samorządami. Dlatego już w przyszłym tygodniu planuję spotkać się z marszałkiem województwa Markiem Woźniakiem

– zapowiada Łukasz Mikołajczyk. - W najbliższych planach mam też odwiedziny wszystkich powiatów w Wielkopolsce. Jestem przekonany, że musimy rozmawiać, a współpraca rządu i samorządu musi być na jak najwyższym poziomie, bez względu na barwy polityczne - dodaje.

Czytaj też: Były senator PiS, Łukasz Mikołajczyk został nowym wojewodą wielkopolskim

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach relacje rządu i samorządów są bardzo napięte, przede wszystkim ze względu na subwencje oświatowe, a także obniżkę podatków. Wielokrotnie zwracały na to uwagę władze Poznania.

– Obniżenie PIT-u i zerowa stawka podatku dla młodych spowodowały w tym roku ubytek rzędu 43 milionów, a w przyszłym szacujemy go na 175 milionów. W 2016 roku do oświaty dopłaciliśmy 317 milionów, w 2020 roku dołożymy 572 miliony złotych

– mówił kilkanaście dni temu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Zdaniem wojewody takie opinie należy uznać za nieuzasadnione, dlatego zapowiada on przygotowanie materiałów dotyczących dochodów samorządów.

– Faktycznie na 2020 r. pojawi się mniej środków niż w 2019 r., ale przyrost dochodów będzie większy niż za rządów Platformy Obywatelskiej. Samorządy wiedziały, że tzw. piątka Kaczyńskiego wejdzie w życie, dlatego włodarze powinni założyć mniejsze wpływy w budżetach – stwierdza i dodaje: - Bardzo irytuje mnie, że samorządy tłumaczą, że przez PiS mają mniejsze wpływy do budżetu, bo daliśmy zerowy PIT młodym, czy obniżyliśmy CIT. Uważam, że są to bardzo dobre pomysły.

Zobacz też: Poznań: Jest projekt budżetu miasta na 2020 rok. Będą podwyżki. Zdrożeją m.in. bilety komunikacji miejskiej i wejściówki do zoo

Łukasz Mikołajczyk zapowiada także powołanie eksperckiego zespołu mającego się zająć bezpieczeństwem najmłodszych, przede wszystkim tym w świecie wirtualnym.

– Nie zabronimy korzystania z internetu, ale trzeba uzmysławiać zagrożenia, mówić, jak dostrzec symptomy uzależnienia od internetu oraz telefonów. Musimy też pamiętać o hejcie, bo ten potrafi zabijać młodych ludzi

– tłumaczy.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowy wojewoda przedstawi swojego zastępcę lub zastępców. Sam jednak przekonuje, że Wielkopolska potrzebuje dwóch wicewojewodów, zaznacza też, iż jeden z nich najprawdopodobniej będzie reprezentował koalicjanta PiS - Porozumienie Jarosława Gowina.

Wojewoda nie przewiduje rewolucji kadrowej w urzędzie wojewódzkim. W najbliższym czasie chce się też przeprowadzić do Poznania.

– Ale za mieszkanie będę płacił z własnych pieniędzy – zaznacza.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.