O. Rydzyk oddaje cześć czy prowokuje? Przy wjeździe do Torunia ma stanąć szokujący pomnik

Czytaj dalej
Fot. fot. Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Jeleniej Górze
Paweł Kędzia

O. Rydzyk oddaje cześć czy prowokuje? Przy wjeździe do Torunia ma stanąć szokujący pomnik

Paweł Kędzia

Dziecko przebite trójzębem, rodzina w płomieniach i dziecięce główki nabite na sztachety - taką formę ma pomnik, który miałby stanąć w Toruniu i upamiętnić ofiary rzezi wołyńskiej. Budzi międzynarodowe kontrowersje - skrytykował go parlament Ukrainy.

Pomnik ma stanąć przy Porcie Drzewnym, na terenach instytucji związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem, w powstającym tam „Parku Pamięci Narodowej”. Jego główny element to dziecko nabite na trójząb. To nawiązanie do tryzuba, który dziś jest herbem Ukrainy, a niegdyś był symbolem ukraińskich nacjonalistów, odpowiedzialnych za rzeź Polaków na Wołyniu w latach 40. XX wieku.

- Z Miejską Pracownią Urbanistyczną oraz Wydziałem Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta kontaktował się architekt, któremu zlecono zaprojektowanie „Parku Pamięci” - przyznaje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka UM. - Jednak na lokalizację pomnika na prywatnym terenie nie jest wymagana uchwała Rady Miasta. W ocenie miejskich urbanistów pomnik tej treści i takich wymiarów wymaga stosownej lokalizacji w otoczeniu zieleni i ciszy. Nie jest to element architektury, który powinien być charakterystyczny dla strefy wjazdowej do miasta.

Kilka miast (m.in. Rzeszów i Jelenia Góra) odmówiło przyjęcia dzieła już sfinansowanego przez środowiska polonijne. Pomnikiem, który miałby stanąć w Toruniu jest oburzony parlament Ukrainy. Tamtejsi politycy oceniają tę inicjatywę jako polityczną prowokację, wymierzoną w porozumienie polsko-ukraińskie. Pomnik za kontrowersyjny uznaje historyk z UMK dr. hab. Maciej Krotofil. Inni specjaliści oceniają go jako słaby artystycznie. Autorem pomnika jest polski rzeźbiarz z USA, Andrzej Pityński.

Pomnik rzezi wołyńskiej miałby wysokość toruńskiej Krzywej Wieży. Na skrzydłach polskiego orła wypisano nazwy miejscowości, w których w latach 1942-1945
fot. Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Jeleniej Górze Pomnik rzezi wołyńskiej miałby wysokość toruńskiej Krzywej Wieży. Na skrzydłach polskiego orła wypisano nazwy miejscowości, w których w latach 1942-1945 doszło do mordów na Polakach

- Jest kontrowersyjny - tak ocenia pomnik dr hab. Maciej Krotofil z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. - Ofiar rzezi wołyńskiej należy upamiętniać. Natomiast należy się zastanowić, czy koniecznie trzeba przy tej okazji wzbudzać negatywne emocje wobec współczesnej Ukrainy i Ukraińców.

Jak pomnik może odbić się na dialogu polsko-ukraińskim? Jak pod względem artytsytycznym oceniana jest propozycja Ojca Tadeusza Rydzyka? - o tym m.in. przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Kędzia

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.