O sukcesach i kłopotach spółki

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Frydrych
Karolina Rokitnicka

O sukcesach i kłopotach spółki

Karolina Rokitnicka

Kontrole przyłączy, majątku i finansów - to tylko niektóre aspekty którymi zajmują się władze golubsko-dobrzyńskich „Wodociągów” .

Sporym problemem Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji są znaczące ubytki wody. W ubiegłym roku wyniosły one około 22,3%. W pierwszym kwartale tego roku są na podobnym poziomie. Różnica między produkcją a sprzedażą wynosi około 300m3 na dobę.

- Nasi pracownicy są upoważnieni do kontroli przyłączy. Myślimy także o obniżeniu ciśnienia nocą. Konieczna jest wymiana starych sieci, jeśli stwierdzone są przecieki - wyjaśnia prezes spółki Róża Kopaczewska.

Do zaopatrywania mieszkańców w wodę wykorzystywane są trzy studnie. W ostatnim czasie zostały zlikwidowane dwie - jedna na ujęciu wody i jedna przy ulicy Dworcowej. Na terenie ujęcia wody jest też studnia, w której jest za dużo żelaza i nie funkcjonuje. Konieczna jest jednak decyzja o jej modernizacji lub zamknięciu. MZWiK wybudował w miniony roku dodatkową studnię, ale nie ma jeszcze pozwolenia na jej użytkowanie.

- Od kilku lat zmagamy się z suszą. Są spore problemy z dostawami wody w gminie Golub-Dobrzyń. Czy w mieście też mogą się pojawić? Jak jesteśmy zabezpieczeni? - pytał podczas poniedziałkowej sesji radny Szymon Wiśniewski.

By dostawy były zapewnione, konieczne jest racjonalne gospodarowanie wodą. Nie wykluczone jest wprowadzenie zakazów podlewania ogródków.

- Obecna wydajność nie powinna sprawiać problemów. Mamy zbiornik retencyjny na 400m3 wody. To wystarcza na 3h - mówi Róża Kopaczewska.

Podczas podsumowania roku pracy pani prezes, padła informacja na temat inwentaryzacji majątkowej. Są niedobory. Jednak nie wyjaśniono z czego wynikają- Początkowo stwierdzono niedobory w kwocie ponad 600 tys. zł. Po sprawdzeniu wynoszą one 550 tys. zł. Są one weryfikowane - mówi burmistrz Mariusz Piątkowski.

Z prezentacji Róży Kopaczewskiej wynika, że wzrosła aktywność Rady Nadzorczej. W latach 2012-14 jej członkowie odbyli sześć spotkań. W minionym roku mieli ich aż 9. Wzrosło jednak ich wynagrodzenie, o 300%. Obecnie wynosi ono 786 zł za miesiąc dla jednego członka rady.

W minionym roku w „Wodociągach” uregulowano formalnie kilka kwestii. Opracowano regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz przeprowadzono także inwentaryzację hydrantów.

- Jest elektroniczna ewidencja, bardzo przydatna dla straży pożarnej, która wie, gdzie są sprawne hydranty, jak są umiejscowione - mówi prezes Róża Kopaczewska.

Ponadto zaktualizowano plan ochrony ujęcia wody i wprowadzono pewne zabezpieczenia, jak np. monitoring.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym oraz przygotowywaniem relacji czy przeprowadzaniem interwencji w sprawach ważnych dla Czytelników. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura oraz politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie niezgłębione, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, podczas których przygotowuję informacje o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się tworzyć informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.