Ocieplą kolejne szkoły i przedszkola w Bydgoszczy. 20 budynków na liście

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanna Walenczykowska

Ocieplą kolejne szkoły i przedszkola w Bydgoszczy. 20 budynków na liście

Hanna Walenczykowska

Miasto Bydgoszcz przystąpiło do kolejnego etapu termomodernizacji budynków komunalnych. Do tej pory ocieplono i zmodernizowano już 30 obiektów.

Miasto przygotowuje się do kolejnego dużego etapu termomodernizacji bydgoskich szkół i przedszkoli.

Na deskach projektantów

- Udało nam się wyłonić wykonawców dokumentacji, które będą podstawą do ubiegania się o unijne dofinansowanie w przyszłych latach. W tej chwili opracowywane są dokumentacje projektowe I pakietu, który obejmuje 20 budynków – mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Oprócz projektów wykonywane są audyty energetyczne, które pomogą ustalić kolejność inwestycji. W jeszcze większym stopniu chcemy do ich ogrzewania i oświetlenia wykorzystywać odnawialne źródła energii.

Dokumentacje projektowe powinny być gotowe w tym roku. Cały program termomodernizacji obejmuje ponad 60 obiektów. Do realizacji tego przedsięwzięcia miasto analizuje także model finansowania w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Do tej pory w ramach tego dużego programu zmodernizowaliśmy blisko 30 budynków. Na dotychczasową termomodernizację wydaliśmy około 130 mln złotych – podkresla Marta Stachowiak.

Do tej pory w ramach tego dużego programu zmodernizowaliśmy blisko 30 budynków. Na dotychczasową termomodernizację wydaliśmy około 130 mln złotych

W pierwszej kolejności powstaną opracowania niezbędne do termomodernizacji następujących obiektów: Zespół Szkół nr 18, ul. Hutnicza, Szkoła Podstawowa nr 56, ul. Karpacka, Przedszkole nr 4 ul. Żółwińska, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, ul. 11 Listopada.

- W mieście realizowane są również kompleksowe inwestycje innych obiektów szkolnych, które obejmują m.in. termomodernizację. Są to: budowa hali sportowej z funkcją rehabilitacyjną i termomodernizacją budynku istniejącego SP nr 12 z oddziałami integracyjnymi, ul. Kcyńska 49 w Bydgoszczy oraz termomodernizacja Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy – przypomina Marta Stachowiak.

"Czyste powietrze"

Warto dodać, że ocieplanie budynków nie dotyczy tylko obiektów komunalnych. Miasto utworzyło punkt doradczy w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Program ten prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i dotyczy tylko domków jednorodzinnych.

Program przewiduje dofinansowanie m.in. na: wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, docieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
- Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja wynosi 53 tys. zł. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia wynosi 7 tys. zł. Jeżeli wartość inwestycji jest wyższa istnieje możliwość skredytowania części inwestycji. Wysokość dofinansowania liczona jest indywidualnie i uzależniona jest od dochodu osób w gospodarstwie domowym – tłumaczy Marta Stachowiak.

Punkt doradczy znajduje się w Urzędzie Miasta Bydgoszczy w Wydziale Zintegrowanego Rozwoju, Referat Administracyjno – Finansowy, ul. Grudziądzka 9-15, budynek C, II piętro pokój 201.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.