Od 1 lipca można składać wnioski na 500 i 300 plus. Pieniądze nie przysługują "z urzędu"

Czytaj dalej
Fot. Olga Gozdziewska/Polska Press
Anna Janik

Od 1 lipca można składać wnioski na 500 i 300 plus. Pieniądze nie przysługują "z urzędu"

Anna Janik

Od poniedziałku drogą elektroniczną, a za miesiąc także tradycyjnie na papierze - tak w praktyce będzie wyglądało składanie wniosków o pieniądze na dziecko i wyprawkę szkolną. Warto pilnować terminów, żeby nie przepadło nam wyrównanie.

Świadczenia z programu „Dobry start” i 500 plus mogą się łączyć. Nie przysługują one jednak „z urzędu”. Na jeden i drugi trzeba złożyć wniosek.

Wniosek na jednorazową wypłatę 300 zł na wyprawkę szkolną składamy w tych samych instytucjach, co wniosek o 500 plus. Nabór rusza od 1 lipca 2019 i podobnie jak w przypadku 500 plus przez pierwszy miesiąc będzie można składać wnioski tylko drogą elektroniczną.

Mogą to zrobić rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do 24. roku życia. Jeśli kompletny wniosek wpłynie do urzędu gminy w lipcu lub w sierpniu, świadczenie zostanie wypłacone nie później niż do końca września, a nawet przed rozpoczęciem roku szkolnego.

W przypadku wniosków składanych w późniejszym terminie, świadczenie będzie wypłacane do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Ostatecznym terminem na złożeniu wniosku o 300 zł na wyprawkę jest koniec listopada. Po tym czasie pieniądze przepadają.

Wnioski 500 plus drogą elektroniczną

Wniosek na 500 zł od 1 lipca będzie można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy „Empatia”, bankowości elektronicznej lub platformy usług elektronicznych ZUS. Papierowe wnioski będą przyjmowane od 1 sierpnia. Składa się je w urzędzie gminy, w której się mieszka.

Program obowiązuje od 1 lipca, co oznacza, że osoby, które złożą wniosek do końca września dostaną wyrównanie za trzy miesiące. Gmina ma maksymalnie 3 miesiące na rozpatrzenie wniosku. Pieniądze mogą więc trafić na konto rodzica najpóźniej do końca listopada, choć samorządowcy podkreślają, że wypłata często następuje w tym samym miesiącu, co złożenie wniosku. Im wcześniej wniosek trafi na biurko urzędnika, tym lepiej.

Jeżeli rodzic złoży wniosek po 30 września świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Ta sama zasada obowiązuje ciężarne. Jeżeli ich dziecko przyjdzie na świat do 30 września, przysługuje im wyrównanie za 3 miesiące, czyli wypłata 1500 zł. Jeżeli urodzą 1 października, już tylko 500 zł. Na samo złożenie wniosku po urodzeniu dziecka będą 3 miesiące, a nie jak dotąd tylko miesiąc. Wypłata będzie obejmowała miesiące liczone od dnia narodzin dziecka.

Na samo złożenie wniosku po urodzeniu dziecka będą 3 miesiące, a nie jak dotąd tylko miesiąc. Wypłata będzie obejmowała miesiące liczone od dnia narodzin dziecka.

1,8 mld zł z programu "Rodzina 500 plus" na Podkarpaciu

Od 1 lipca 2019 zaczyna obowiązywać też rozwiązanie pozwalające zachować ciągłość wypłaty świadczenia 500 plus w przypadku śmierci rodzica, który składał wniosek. Do tej pory z dniem śmierci prawo do świadczenia wygasało.

Zmianami objęto także dzieci pozostające w domach dziecka i różnego rodzaju placówkach opiekuńczych. Wniosek o 500 plus będzie składał dyrektor takiej placówki, a otrzymane pieniądze będą przeznaczane na potrzeby podopiecznych.

Na wypłatę świadczeń w ramach programu „Rodzina 500 plus” na Podkarpaciu zostanie wydanych ok. 1 mld 883 mln zł. Z kolei 300 zł na wyprawkę dostanie prawie 260 tys. podkarpackich uczniów.

Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.