Norbert Ziętal

Od 1 stycznia duże zmiany w systemie tax free dla podróżnych. Przedsiębiorcy muszą się zarejestrować w nowym systemie [WIDEO]

Od 1 stycznia 2022 r. duże zmiany w tax free. Do tego dnia przedsiębiorcy muszą się zarejestrować w nowym systemie. Fot. KAS Od 1 stycznia 2022 r. duże zmiany w tax free. Do tego dnia przedsiębiorcy muszą się zarejestrować w nowym systemie.
Norbert Ziętal

Od nowego roku wchodzi nowy system tax free. Generalna zmiana polega na tym, że papierowe dokumenty zostaną zastąpione elektronicznym systemem. Przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedać towary w ramach tax free muszą się zarejestrować w nowym systemie.

Tax Free to system zwrotu podatku VAT podróżnym, którzy zrobili zakupy w Polsce (Unii Europejskiej) i nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE. W naszym regionie chodzi głównie o Ukraińców. Po potwierdzonym przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej wywiezieniu za granice kupionego towaru, nowego i w nienaruszonym stanie, ma prawo do zwrotu zapłaconego podatku VAT. Chodzi o dowolne rzeczy, których wartość przekracza ponad 200 złotych (od jednego sprzedawcy).

Znany w wielu państwach świata system tax free jest korzystny dla podróżnych, ale również dla handlowców. Pierwsi taniej kupują interesujące ich towary. Ci drudzy mogą zaoferować swoim klientom towar tańszy, właśnie o sumę podatku VAT, czyli nawet 23 proc. Na tax korzystają na tym zwłaszcza przygraniczne regiony.

W przypadku województwa podkarpackiego zakupy tax free robią głównie Ukraińcy. Sklepy oferujące im sprzedaż towaru w tym systemie najczęściej reklamują się odpowiednią naklejką informacyjną. Głównie dotyczy to branż rtv-agd, budowlanej, ale również spożywczej. W Przemyślu i okolicach sporo obywateli Ukrainy robi duże zakupy spożywcze różnych artykułów, nie tylko w hurtowniach, ale również w zwykłych sklepach.

Na nowym systemie tax free zyskają przedsiębiorcy i podróżni

Jednak funkcjonujący do tej pory system był dziurawy i pomagał przestępcom wyłudzać ogromne, nienależne zwroty podatku VAT. Wystarczyło, że np. nieuczciwy funkcjonariusz podbił dokument stwierdzający wywóz za granicę towaru. Faktycznie taki w ogóle nie został wywieziony, a często nawet w ogóle nie istniał. M.in. tego typu nadużycia wymusiły zmiany.

- Obecnie obowiązuje papierowy obieg dokumentów. Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów tax free w formie elektronicznej. Nowe rozwiązanie zapewni przedsiębiorcom szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w systemie tax free i ułatwi rozliczenie zarówno z podróżnymi, jak i z organami podatkowymi - wyjaśnia asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Zyskają również podróżni. Dla nich nowy system to skrócenie czasu obsługi, szybki zwrot zapłaconego podatku VAT przy transakcjach bezgotówkowych, elektroniczny dostęp do dokumentów tax free.

- Polska będzie kolejnym krajem w UE, który wprowadza własny elektroniczny system tax free. Taki system ma między innymi Francja, Włochy, Hiszpania, Austria i Estonia - twierdzi Krajowa Administracja Skarbowa.

Przedsiębiorcy mogą się rejestrować w nowym systemie od 1 lipca. Dotychczas zrobiło tak tysiąc firm. Pozostałe muszą to zrobić do końca roku, gdyż w przeciwnym razie nie będą mogły sprzedać towarów w tax free.

Jak się zarejestrować w nowym systemie tax free?

Należy wejść na Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), gdzie krok po kroku zostaniemy poprowadzeni przez proces rejestracji. W jej trakcie nastąpi weryfikacja, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT i czy ma co najmniej jedną kasę rejestrującą on-line. Są to warunki niezbędne do tego, aby sprzedawać towary w systemie TAX FREE od 2022 roku.

Więcej informacji na puesc.gov.pl

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.