Od redaktora: Solenizanci, wszystkiego najlepszego!

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Zdzisław Haczek

Od redaktora: Solenizanci, wszystkiego najlepszego!

Zdzisław Haczek

W dzieciństwie zastanawiałem się, czy to dobrze przyjść na świat w Wigilię Bożego Narodzenia. No bo niby można wtedy dostać prezenty w podwójnej ilości, ale... Zawsze to w ciągu roku jedna impreza jakby mniej. Podobnie myślałem o wigilijnych solenizantach - Ewach i Adamach.

A dziś mamy 29 lutego. To dodatkowa doba, darowana nam przez kalendarz, gdzie znaczenie ma to, że Ziemia krąży wokół Słońca. Darowana... raz na cztery lata. I tu współczuję dzisiejszym solenizantom: Antoniom, Romanom, Oswaldom, Augustom... No chyba że obchody imienin przenieśli sobie na inny dzień.

Chciałem też współczuć jednemu z moich redakcyjnych kolegów, który 29 lutego się urodził. Do czasu jednak, gdy mi uświadomił, że w takich jak on przypadkach, wiek dzieli się przez cztery... A zatem on nie jest jeszcze nawet pełnoletni! Wszystkiego najlepszego!

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.