Anna Folkman

Oddaj 1 procent swojego podatku na organizację ze Szczecina

Oddaj 1 procent swojego podatku na organizację ze Szczecina
Anna Folkman

Nasze miasto już czternasty raz rozpoczyna akcję „Niewiele trzeba, by czuć się lepiej...”. Ma ona promować przekazywanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego ze Szczecina.

Chodzi o to, by jak najwięcej pieniędzy pochodzących z 1% zatrzymać w naszym mieście. Przecież organizacje ze Szczecina w ogromnym stopniu wpływają na zmianę wizerunku miasta i poprawę jakości życia mieszkańców.

- Sezon na rozliczenia podatkowe ruszył pełną parą. Przypominamy, by razem ze złożeniem PIT nie zapomnieć o deklaracji przekazania 1 % podatku, na rzecz tych, którzy na co dzień pomagają innym - zauważa Sylwia Cyza-Słomska z urzędu miasta. - Wybór jest bardzo duży, w samym Szczecinie mamy ponad 150 organizacji, którym możemy w ten sposób przekazać swoje wsparcie.

Jak to zrobić?

Jakie warunki należy spełnić, by przekazać jeden procent na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego?

Podatnik musi być osobą fizyczną, samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe zachowując termin złożenia od 1 stycznia do 30 kwietnia, wypełnić odpowiednią cześć zeznania podatkowego oraz wskazać kwotę nieprzekraczającą jeden procent podatku należnego.

Przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego nie zwiększa podatku. Nie niesie za sobą dodatkowych kosztów.

Warto też pamiętać, że przekazanie 1 % nie wyklucza odliczania darowizn od dochodu. W zeznaniu podatkowym możemy skorzystać z odliczenia od dochodu z tytułu dokonanych darowizn oraz wypełnić wniosek o przekazanie jednego procenta naszego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Ponad 150 organizacji w Szczecinie

Ponad połowa Polaków przekazuje jeden procent swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. Robią to także szczecinianie.

- Już od wielu lat w rozliczeniu wpisuję nr KRS wybranej organizacji - przyznaje Małgorzata Dutkowska z Pomorzan. - Przekazywałam już swój 1 % na szczecińskie stowarzyszenie rowerowe, towarzystwo opiekujące się zwierzętami, wspierające kobiety po amputacji piersi czy hospicjum. Ostatnio pojawiło się bardzo dużo osób fizycznych, którym można pomóc w taki sposób. Zdarzyło mi się przekazać 1% niepełnosprawnej dziewczynce czy choremu chłopczykowi, o których przeczytałam w gazecie. Kwota z 1% nie jest może zawrotna, bo to może być nawet tylko kilka złotych, ale wierzę, że jeśli ktoś o nią prosi, to na pewno są mu potrzebne te pieniądze. W tym roku wzruszyła mnie historia Franka. Urodził się razem z bratem Stasiem w październiku 2013 roku, w 34 tygodniu ciąży. Mając kilka dni zachorował na zapalenie opon mózgowych i stracił słuch. Rodzice walczą o to, by synek mógł usłyszeć świat. Jego KRS to 28675.

Dla dzieci

Jedną z organizacji pomagających chorym dzieciom i ich rodzicom jest Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe przy Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej SPSK nr 1 w Szczecinie Numer KRS: 0000120305. Stowarzyszenie jest najdłużej takim działającym w Polsce. W czerwcu 2016 roku skończyło 25 lat.

- Nie prowadzimy działalności gospodarczej, wszyscy działamy na zasadzie wolontariatu - mówi Marzenna Górska, przewodnicząca stowarzyszenia. - Na zebraniach pojawia się około 15 rodziców, ale opieką obejmujemy wszystkie dzieci, które się zgłosiły a nawet te, które się nie zgłosiły a przebywają na oddziale św. Mikołaja. Pomagamy wszystkim, które leczyły się na oddziale i potrzebują np. pomocy finansowej, gdy pojawiają się koszty związane z leczeniem a nie pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na rzecz rozwoju medycyny

Z kolei Fundacja Pomocy Transplantologii jest organizacją pożytku publicznego utworzoną w celu promowania innowacyjnych metod w diagnostyce i terapii układu oddechowego, organizacji szkoleń i finansowania staży w ośrodkach polskich i zagranicznych oraz pomocy w utworzeniu ośrodka transplantologii płuc w Szczecinie.

- Wpłaty na konto oraz wpływy z 1% wykorzystujemy między innymi na szkolenia personelu lekarskiego, pielęgniarskiego i rehabilitantów w zakresie kwalifikacji, leczenia i opieki pooperacyjnej nad chorymi do i po przeszczepieniu płuc. Szkolenia odbywają się w kraju i za granicą - podaje dr hab. Bartosz Kubisa, prezes zarządu fundacji. - W roku 2015 wykonaliśmy 10 przeszczepień płuc.

W ubiegłym roku pobito rekord - przeprowadzono 13 przeszczepień. Fundacja Pomocy Transplantologii KRS: 0000142480.

Dla przyrody

Oferując 1% podatku na rzecz Ligi Ochrony Przyrody masz pewność, że wspierasz ochronę środowiska w naszej okolicy - tak prezentują się na swojej stronie internetowej. Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Szczecinie od wielu lat realizuje program edukacji ekologicznej opracowany dla Zachodniopomorskiego. Przeprowadzono już liczne konkretne działania edukacyjne obejmujące swym zasięgiem kilkanaście tysięcy osób. Młodzież otoczyła opieką 128 pomników przyrody i 206 innych form ochrony przyrody, a w ramach opieki nad zwierzętami przy współpracy z leśnikami wyłożono 17541 kg karmy oraz zawieszono 955 karmników. Działalność Ligii to także interwencje dotyczące dewastacji zieleni, nielegalnej wycinki drzew i krzewów, powstawania nielegalnych wysypisk śmieci, spalania toksycznych odpadów, czy bestialskiego traktowania zwierząt. Wszystkie ujawnione tego typu działania były kierowane do odpowiednich służb.

Jeśli chcesz podarować naturze prezent w swoim rozliczeniu podatkowym wpisz numer KRS 0000393142.

Pamiętaj! Organizacji jest ponad 150. Wybór należy do ciebie. Wszystkie organizacje pożytku publicznego ze Szczecina znajdziesz na www.1procent.szczecin.eu

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.