Monika Jankowska

Odkryliśmy talenty dzieci i młodzieży na Pomorzu [ZDJĘCIA]

Maja Mystkowska zdobyła I miejsce w kategorii szkół podstawowych Fot. Przemyslaw Swiderski Maja Mystkowska zdobyła I miejsce w kategorii szkół podstawowych
Monika Jankowska

Nie od dziś wiadomo, że najzdolniejsze dzieci mieszkają na Pomorzu. Bez tremy prezentowały swoje talenty, a publiczność była pod wrażeniem.

Są dzielni, ambitni, a przede wszystkim utalentowani. Mowa o dzieciach i młodzieży, którzy wzięli udział w siódmej edycji konkursu „Odkrywamy talenty na Pomorzu”. Wielki finał odbył się w Filharmonii Bałtyckiej, a my mieliśmy okazję przyjrzeć się wszystkim występom. Wniosek jest jeden: za kilka lat Pomorze będzie mogło pochwalić się ogromem gwiazd, o których będziemy czytać na pierwszych stronach gazet. Wszyscy byli niesamowici! Scena to właśnie ich żywioł.

Występujący mogli zaprezentować to, w czym są najlepsi. Nie było żadnych ograniczeń. Śpiewasz? - to świetnie!

A może tańczysz? - to także doskonale. Prawdę mówiąc, we wtorek przeważali właśnie ci, którzy wybrali taniec lub śpiew. Ale byli też tacy, którzy wystąpili z instrumentem w ręku. Prawdziwą furorę wywołali Paweł Laskowski i Arkadiusz Treder z Kiełpina w powiecie kartuskim (kat. szkół podstawowych)- kilkulatkowie, którzy zagrali na gitarze basowej i perkusji. Co to był za występ! Jeszcze kilka lat, i - jak przystało na członków zespołu rockowego - chłopcy będą łamać serca wszystkich swoich fanek.

Rockowo zrobiło się także podczas występu Darii Staniszewskiej z Pelplina (kat. szkół ponadgimnazjalnych), która za Agnieszką Chylińską śpiewała: „Teraz już wiem, wiem, co to miłość...”. Za to Oliwia Okuniewska z Borzestowa wystąpiła w stroju kaszubskim. Piosenkę także zaśpiewała po kaszubsku. - Chciałabym w przyszłości zostać piosenkarką - mówi Oliwia. - Dużo ćwiczę razem z moją nauczycielką, panią Sylwią. W przyszłości też chciałabym śpiewać piosenki kaszubskie.

Bardzo nastrojową atmosferę wprowadziła występująca w kategorii gimnazjum Zuzanna Sitko z miejscowości Mareza w powiecie kwidzyńskim. W białej, powłóczystej sukni zaśpiewała polską wersję piosenki „Hallelujah”. Publiczność uniosła w góry telefony komórkowe, tak jak kiedyś na koncertach unosiło się zapalniczki.

- Trema była, troszkę denerwuję się przed każdym występem. To nie jest mój pierwszy konkurs. Ukończyłam szkołę muzyczną, śpiewanie sprawia mi ogromną przyjemność. Czy to będzie mój sposób na życie? Jeszcze nie wiem, mam trochę czasu na zastanowienie - mówi nam Zuzanna.

Każdy starał się skupić na sobie uwagę jurorów. Pojawiła się nawet prawdziwa (no prawie, ale podobieństwo było uderzające) Kleopatra, w którą wcieliła się Liwia Cheda z Gdańska. Były też Arabelinki, także z Gdańska - team młodziutkich gimnastyczek w różowych strojach.

Wszystkich oceniało jury, na czele którego stał Roman Liebrecht, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Naukowo-Edukacyjnego z Tczewa. To właśnie RSNE jest organizatorem tego przedsięwzięcia. - Zawsze warto wspierać utalentowanych - zapewnia. - Robimy to od wielu lat, tysiące młodzieży z całego Pomorza miało szansę zaprezentować już swoje zdolności w Filharmonii Bałtyckiej - teraz zobaczyliśmy 20 takich perełek! Cieszę się, że Pomorze ma tyle talentów. Naprawdę dzieje się coś dobrego.

Roman Liebrecht oceniał występy m.in. razem z aktorem Jarosławem Jakimowiczem, fotografem Maciejem Kosycarzem i uczestnikiem programu „MasterChef” Danielem Hucikiem.

Na konkursie nie zabrakło też marszałka Mieczysława Struka. - Ten konkurs dowodzi, że w każdej wsi i w każdym mieście są talenty. Czasami trzeba tylko pomóc w ich odkryciu. Czasem trzeba też dodać dziecku trochę otuchy i odwagi - mówił tuż po występach marszałek. - Dodajemy dzieciom wiatru w żagle, wyłaniamy reprezentację wielkich talentów, wobec których żywimy wielkie nadzieje. Mam nadzieję, że w przyszłości staną się ambasadorami Pomorza.

Na koniec rzecz najważniejsza, czyli zwycięzcy. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyła Maja Mystkowska z Gdańska (taniec) oraz Tomasz Spoczyński z Lęborka (gra na akordeonie). W kategorii gimnazjum zwyciężyła Sandra Elminowska z Malborka (śpiew). W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepsi okazali się January Porębski i Kacper Kobus z Silna w powiecie chojnickim (duet gitar klasycznych). Z kolei najlepszą studentką była Sylwia Borkowska z Gdańska (śpiew).

Kolejna edycja konkursu już za rok. Pomorze czeka na odkrycie kolejnych talentów!

Monika Jankowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.