Odnalazł się biskup Edward Janiak. Wbrew zakazowi Watykanu wciąż przebywa na terenie diecezji kaliskiej. "Jestem tu z powodu szczepienia"

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Kurzyński
Łukasz Cieśla

Odnalazł się biskup Edward Janiak. Wbrew zakazowi Watykanu wciąż przebywa na terenie diecezji kaliskiej. "Jestem tu z powodu szczepienia"

Łukasz Cieśla

Za tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele, były biskup kaliski Edward Janiak został ukarany przez Watykan. 29 marca ogłoszono, że ma opuścić teren diecezji kaliskiej. Gdzie przebywa biskup Edward Janiak? Jak się okazuje, wciąż mieszka w diecezji kaliskiej. Odnaleźliśmy go w Domu Pomocy Caritas w Złoczewie, który sam otwierał kilka lat temu. - Tak, przebywam w Złoczewie, ale tylko dlatego, że mam szczepienie. Nie łamię zakazu. Za kilka dni stąd wyjadę, poza diecezję kaliską. Nie powiem dokąd. To tajemnica – usłyszeliśmy od biskupa Edwarda Janiaka w telefonicznej rozmowie.

CZYTAJ TEŻ: Edward Janiak nie żyje. Biskup senior diecezji kaliskiej miał 69 lat

O tym, że ukarany biskup Edward Janiak wciąż przebywa na terenie diecezji kaliskiej, powiedział nam mężczyzna pragnący zachować anonimowość. Jest związany z Kościołem. Już wiele miesięcy temu, jeszcze przed skandalem z tuszowaniem pedofilii w diecezji kaliskiej, w swojej prywatnej sprawie kontaktował się z ówczesnym biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem. Niedawno, już po odwołaniu i ukaraniu biskupa, mieli ze sobą kontakt telefoniczny.

- Ustaliłem numer telefonu do biskupa Janiaka. Dzwoniłem do niego w zeszły weekend w mojej sprawie, on potem oddzwaniał... w środku nocy. Nie odebrałem, oddzwoniłem rano, rozmawialiśmy potem za dnia. Było to w niedzielę 18 kwietnia. Mówił, że mieszka teraz w Domu Pomocy Społecznej Caritas w Złoczewie. Twierdził, że pewnie w nocy, z jego telefonu komórkowego, zadzwonił do mnie któryś z pensjonariuszy tej placówki mający kłopoty ze snem. Dla mnie to było komiczne tłumaczenie, ale jeszcze bardzo się zdziwiłem, gdy po rozmowie z nim sprawdziłem w internecie, gdzie znajduje się Złoczew. To miasto leżące w diecezji kaliskiej, którą biskup Janiak, zgodnie z decyzją Watykanu z marca tego roku, miał opuścić

– mówi nasz informator.

Nowy biskup kaliski prosi o przebaczenie. Zobacz film

Biskup Edward Janiak stał się bohaterem głośnego filmu „Zabawa w chowanego” o tuszowaniu pedofilii w Kościele

Dlaczego Watykan nakazał biskupowi Janiakowi opuszczenie terenu diecezji kaliskiej?

Kłopoty hierarchy zaczęły się w maju 2020, po emisji w internecie „Zabawy w chowanego” braci Sekielskich. W filmie zarzucono biskupowi Janiakowi tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele. Poruszono m.in. historię ofiar księdza Arkadiusza H. z Pleszewa, który przez wiele lat molestował ministrantów. Kary długo nie ponosił, chyba że za taką uznać przenoszenie go na inne parafie przez biskupa Janiaka.

Po ujawnieniu sprawy, postawą biskupa Janiaka zajął się Watykan. Na jaw zaczęły wychodzić kolejne zarzuty wobec biskupa z Kalisza. Próbował się bronić, ale jeszcze w 2020 roku pozbawiono go władzy nad diecezją kaliską. Z kolei 29 marca, niecały miesiąc temu, Watykan ogłosił kary dla byłego już zwierzchnika diecezji kaliskiej. Wśród nich jest m.in. nakaz opuszczenia diecezji kaliskiej, nie może też uczestniczyć w publicznych celebracjach i spotkaniach świeckich na terenie diecezji.

Czytaj też: Ofiary księdza pedofila Arkadiusza H. pozywają diecezję kaliską o milion złotych

"Przebywam w Złoczewie w związku ze szczepieniem na koronawirusa". Takie jest stanowisko biskupa Janiaka

W czwartek zadzwoniliśmy na numer telefonu biskupa Janiaka. Potwierdził, że właśnie przebywa w Złoczewie. Zapewniał jednak, że to tymczasowe rozwiązanie, bo właśnie ma szczepienie. W piątek 23 kwietnia miał otrzymać drugą dawkę. Za kilka dni, jak twierdzi, jeśli wszystko będzie dobrze z jego zdrowiem, opuści Złoczew i diecezję kaliską. Gdzie będzie mieszkał?

- To tajemnica – usłyszeliśmy od biskupa Edwarda Janiaka.

Zapewniał nas również, że wcześniej, już po decyzji Watykanu, nie przebywał w Złoczewie. Gdzie więc mieszkał, jeśli nie w Złoczewie? Tego nie ujawnił. Przekonuje, że do Złoczewa przyjechał tylko ze związku ze szczepieniami, dlatego, jak przekonuje, nie łamie żadnego zakazu. Z rozmowy z nim wynikało, że czuje się niesprawiedliwie potraktowany przez Watykan, zrobił wiele dobrego, ale skoro Rzym postanowił, on nie będzie z tym dyskutował. Wie przecież, na czym polega posłuszeństwo w Kościele. Dodał, że jest spełnionym emerytem.

Czytaj też: Biskup Janiak bronił się przed odwołaniem ze stanowiska i wszedł w spór z Prymasem Polski

Złoczew to nieprzypadkowy adres w kontekście biskupa Janiaka. Miasteczko w województwie łódzkim należy do diecezji kaliskiej. Znajduje się tam diecezjalny Dom Pomocy Społecznej Caritas. Pomysłodawcą jego otwarcia był właśnie biskup Edward Janiak. W grudniu 2017 roku, w związku z otwarciem DPS-u, opowiadał, że Złoczew to jego rodzinne strony.

Co ciekawe, DPS miał powstać m.in., dzięki ofiarności nieżyjącego już kardynała Henryka Gulbinowicza, któremu zarzucono molestowanie seksualne. Na otwarciu DPS pojawił się z kolei abp Sławoj Leszek Głódź. Jemu również zarzucono później tuszowania skandali seksualnych, tyle że na terenie archidiecezji gdańskiej. Również jemu przed prawie miesiącem Watykan nakazał opuszczenie macierzystej archidiecezji.

Czytaj też: Abp Głódź wyjedzie do swojej posiadłości na Podlasiu? Szczegóły sprawy

Diecezja kaliska oraz dyrektor Caritas zapewniają, że nie wiedzą, gdzie przebywa biskup Edward Janiak

Byliśmy ciekawi, w jaki sposób obecność biskupa Janiaka w Złoczewie wytłumaczą przedstawiciele Caritas diecezji kaliskiej oraz tamtejsza kuria. Wszyscy zapewniali nas jednak, że nie widzieli Janiaka w Złoczewie oraz nie wiedzą, gdzie przebywa.

Czytaj też: "Moja osoba została zaatakowana w filmie" - biskup Janiak próbował zyskać przychylność innych polskich biskupów

Dyrektor Caritas diecezji kaliskiej, ksiądz Piotr Kowalek, powiedział nam, że dopiero co objął obowiązki, jeszcze nie był w Złoczewie i nie wie, aby w DPS-ie miał przebywać biskup Janiak. Z kolei pracownica DPS-u, która odebrała nasz telefon, przekazała nam, że nie widziała w Złoczewie biskupa Edwarda Janiaka. Jedynie słyszała w telewizji, że powinien przebywać poza diecezją.

Również kaliska kuria zaprzecza, by znała miejsce pobytu Edwarda Janiaka.

- Nie posiadamy wiedzy, gdzie obecnie przebywa bp Edward Janiak – napisał w mailu ksiądz Michał Włodarski, rzecznik kaliskiej kurii.

Czytaj też: Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski opowiada o mafii lawendowej w polskim Kościele

W tłumaczenia biskupa Janiaka oraz przedstawicieli Kościoła wątpi nasz informator, który niedawno rozmawiał z odwołanym hierarchą.

- Wygląda na to, że biskup Janiak może się szczepić jedynie w diecezji kaliskiej. To śmieszne. Z kolei postawa diecezji i księży, którzy twierdzą, że nie znają miejsca jego pobytu, to moim zdaniem ciąg dalszy zabawy w chowanego

– mówi mężczyzna.

Sprawdź też: Marsz "Ręce precz od Dzieci" przeszedł ulicami Poznania. Sprzeciw wobec seksualnej przemocy ze strony księży

-------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.