Jolanta Zielazna

Odnalezione obrazy Elżbiety Śliwińskiej

Elżbieta Śliwińska (1878-1954), malarka. Popularna była w Jarocinie i w Bydgoszczy, w której zamieszkała ok. 1918 roku. Fot. zbiory rodziny Śliwińskich Elżbieta Śliwińska (1878-1954), malarka. Popularna była w Jarocinie i w Bydgoszczy, w której zamieszkała ok. 1918 roku.
Jolanta Zielazna

Nie tylko bydgoszczanie wśród spuścizny po swoich przodkach znajdują obrazy namalowane przez Elżbietę Śliwińską. Część z nich jest w Jarocinie.

Czasami prace te wisiały w domach od dawna, ale o ich autorce nic już nie było wiadomo. Teraz zaś trudno nawet ustalić, w jakich okolicznościach rodzina weszła w posiadanie prac Śliwińskiej. Powstały zwykle na początku XX wieku. Mają około 100 lat.

O Elżbiecie Śliwińskiej (1878-1954) pisaliśmy w „Albumie Bydgoskim” kilkakrotnie. Nie była bydgoszczanką, ale dużą część życia spędziła w mieście nad Brdą. Tu zmarła, pochowana jest na Cmentarzu Nowofarnym. W Bydgoszczy bywała przed i w czasie I wojny światowej. Tu od 1900 roku zamieszkali jej rodzice - Aleksander i Felicja Śliwińscy. Felicja z domu Święcicka, była rodzoną siostrą znanego w Bydgoszczy budowniczego, Józefa Święcickiego.

Malarka przebywała także w Jarocinie, u swego brata Leona Śliwińskiego. Tam również dużo malowała, część obrazów przetrwała.

Elżbieta Śliwińska (1878-1954), malarka. Popularna była w Jarocinie i w Bydgoszczy, w której zamieszkała ok. 1918 roku.
Szymon Kmieciak Pejzaż namalowany przez Elżbietę Śliwińską w 1917 roku. Obraz został przekazany do Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Jeden z nich, pejzaż dużych rozmiarów, od wielu lat wisiał w Jarocinie, w domu babci p. Szymona Kmieciaka. Wiadomo tylko, że dziadek od kogoś obraz dostał. Praca jest sygnowana, pochodzi z 1917 r. Pan Szymon długi czas nie mógł niczego dowiedzieć się o malarce.

Obraz przekazał muzeum w Jarocinie. Placówka do tej pory nie miała żadnej pracy malarki, swego czasu w mieście znanej. Obraz malowany jest techniką olejną, wymaga renowacji. - Płótno ma oryginalną ramę, z bardzo niewielkimi uszkodzeniami, co jest jego istotnym walorem - mówi Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Elżbieta Śliwińska (1878-1954), malarka. Popularna była w Jarocinie i w Bydgoszczy, w której zamieszkała ok. 1918 roku.
zdjęcie od Czytelniczki Portret hrabiny Jadwigi Dembowskiej, nie jest datowany.

W Poznaniu jest portret hrabiny Jadwigi Dembowskiej, po mężu Borowskiej. Elżbieta Śliwińska namalowała go na początku lat 30.; Dembowska była wtedy w Bydgoszczy, tu wyszła za mąż. Duży portret w szerokiej złotej ramie jest w dobrym stanie.

Śliwińska dużo dla Dembowskiej malowała. W rodzinnych opowieściach przewijają się wspomnienia m.in. o pięknym, dużym obrazie, będącym kopią ołtarza bodajże w Wilnie. Miała też skopiować obraz z ołtarza któregoś z bydgoskich kościołów. Nie wiemy, co się stało z tymi obrazami.

Elżbieta Śliwińska (1878-1954), malarka. Popularna była w Jarocinie i w Bydgoszczy, w której zamieszkała ok. 1918 roku.
Robert Dmochowski Obraz liczy sobie już ponad sto lat, został namalowany w 1914 roku. Jego właścicielem był Henryk Kaszubowski, znany przed wojną w Bydgoszczy jubiler.

Na stare, zapomniane obrazy w swoich domach zaczęli też zwracać uwagę bydgoszczanie. Inż. Robert Dmochowski ma obraz datowany na 1914 rok, sygnowany nazwiskiem Elżbiety Śliwińskiej. Wie, że należał do jego pradziadka Henryka Kaszubowskiego.

Henryk Kaszubowski to znany w przedwojennej Bydgoszczy jubiler. Reklamował się w książkach adresowych i bydgoskiej prasie: „Najstarszy zakład zegarmistrzowsko-złotniczy. Zaprzysiężony rzeczoznawca branży jubilerskiej”. Sklep mieścił się przy ul. Długiej 22.

To także pejzaż, o wymiarach 100x80 cm. Nie dowiemy się już, w jaki sposób jubiler wszedł w posiadanie obrazu. Wygrał na którejś z loterii dobroczynnych? Może kupił?

Elżbieta Śliwińska (1878-1954), malarka. Popularna była w Jarocinie i w Bydgoszczy, w której zamieszkała ok. 1918 roku.
Beata Janosz Ten pejzaż (nie jest datowany) zawsze był i jest w Bydgoszczy. I był u rodziców Beaty Janosz „od zawsze”. Nie uda się dziś ustalić, w jaki sposób ich przodkowie weszli w jego posiadanie.

Kolejny obraz pokazała nam Beata Janosz. Zainteresowała się nim, wiadomo jedynie, że „był w rodzinie od zawsze”.

Powoli więc poznajemy coraz więcej obrazów namalowanych przez Elżbietę Śliwińską-Kapturkiewicz, będących w posiadaniu nie tylko jej krewnych, ale obcych ludzi. Wiemy, że malowała także obrazy o tematyce religijnej, kopiowała wielkich mistrzów malarstwa. Jeden z takich obrazów (przedstawia św. Antoniego z Padwy z Dzieciątkiem) namalowany przez Bartolomeo Murillo znajdował się w kaplicy pw. św. Floriana.

Elżbieta Śliwińska (1878-1954), malarka. Popularna była w Jarocinie i w Bydgoszczy, w której zamieszkała ok. 1918 roku.
Jolanta Zielazna Martwa natura powstała w 1916 roku. Obraz przechodził z rąk do rąk, nim trafił do obecnej właścicielki w Osielsku.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy powiadomili nas o odnalezionych obrazach, przesłali ich zdjęcia i informację. Dzięki temu wiedzą możemy podzielić się z Czytelnikami „Albumu Bydgoskiego”.

Elżbieta Śliwińska stała się w Bydgoszczy popularna od końca 1918 roku. Choć pojawiała się w mieście i wcześniej, o czym świadczą daty na posiadanych przez bydgoszczan jej obrazach. Początkowo raczej sprzedawała swoje prace na rozmaitych imprezach dobroczynnych. Dzięki temu dała się poznać.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.