Oj, będzie się działo, zachowaj ostrożność!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Oj, będzie się działo, zachowaj ostrożność!

Leszek Kalinowski

Zbliżają się uroczystości oraz rozpoczęcie wielu inwestycji w mieście. To oznacza utrudnienia w ruchu, także pieszym

- Jestem takim kierowcą, który omija niepewne miejsca w mieście. Dlatego bardzo interesują mnie wszelkie planowane utrudnienia - mówi Jolanta Naberska-Kulig. - A wiem, że takie będę. Czy gazeta mogłaby zebrać razem te wszystkie informacje? Myślę, że nie tylko mnie ułatwiłoby to życie w najbliższych miesiącach.

Takich próśb otrzymywaliśmy więcej.

Jak informuje Monika Zapotoczna z magistratu, już w tę sobotę i niedzielę, w godzinach 8.00 - 18.00, wystąpią pewne utrudnienia w ruchu. Choć nie są one spowodowane inwestycjami, lecz uroczystościami, związanymi z obchodami Wydarzeń Zielonogórskich z 1960 roku. Chodzi o plac Powstańców Wielkopolskich i okolice. Nie tylko wyłączone czasowo zostaną parkingi. Warto o tym pamiętać, choćby w kontekście sobotnich zakupów czy udziału w niedzielnych mszach świętych. Warunkowo w sobotę do godz. 18.00 będzie można zostawić samochód na parkingu między filharmonią a restauracją przy al. Wojska Polskiego.

Także piesi muszą się liczyć z faktem, że i dla nich pewien obszar przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i okolicy, zostanie wyłączony z ruchu.

A skoro przy uroczystościach jesteśmy, to warto zapamiętać też datę 2 czerwca br. (piątek).

- W tym dniu w związku z uroczystą przysięgą żołnierzy na placu Bohaterów, zostanie wstrzymany ruch drogowy na ulicach: Bohaterów Westerplatte w godz. 10.30-12.30,

placu Bohaterów w godz. 10.00-13.00 oraz ulicy Ułańskiej w godz. 11.30-12.45 - mówi M. Zapotoczna.

Musimy się też uzbroić w cierpliwość z powodu inwestycji, których będzie wiele. Nie tylko tych drogowych, choć wiadomo - te dadzą się nam najbardziej we znaki. Rozpoczęła się budowa drogi zwanej Aglomeracyjną, w pierwszej kolejności roboty dotyczą budowy ronda na ul. Zjednoczenia, a wraz z nią odcinka drogi od ul. Dąbrowskiego do Zjednoczenia. I to właśnie tu musimy zachować szczególną ostrożność. Przebudowane będą też fragmenty ul. Lisiej i Węglowej. Prace budowlane, dotyczące tego odcinka, potrwają od maja do listopada br. W tym czasie zamykana będzie zamiennie prawa albo lewa jezdnia ul. Zjednoczenia. Ruch będzie odbywał się dwukierunkowo, po jednej nitce jezdni.

Jak tłumaczy Monika Zapotoczna - by uniknąć dodatkowego obciążania skrzyżowań, zamknięty zostanie wlot ulicy Lisiej od strony ul. Zjednoczenia. Z zakazu zostaną wyłączone dostawy samochodów typu „TIR” do Castoramy. Regulacja tego ruchu będzie się odbywała za pomocą sterowania ręcznego. Dojazd do ul. Lisiej będzie możliwy od ul. Dąbrowskiego.

Komunikaty dotyczące kolejnych utrudnień na poszczególnych etapach robót budowlanych będą przekazywane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Drugim etapem, jaki sobie wyznaczyła firma Budimex, będzie przebudowa skrzyżowania ul. Dąbrowskiego i Aglomeracyjnej. Rozpocznie się on we wrześniu br. i potrwa do października br. Wówczas obowiązywał będzie objazd przez ul. Batorego i Jana z Kolna. Trzeci etap to przebudowa ronda im. Anny Borchers na ul. Batorego, Dworcowej, Jana z Kolna i Aglomeracyjnej wraz z przebudową ul. Dworcowej. Drogowcy tym odcinkiem zajmą się od października do listopada br.

Wreszcie czwarty etap to przebudowa ronda im. Felchnerowskiego na ul. Dworcowej z Ułańską wraz z przebudową ul. Dworcowej. Tu prace modernizacyjne rozpoczną się w marcu przyszłego roku i potrwają do listopada 2018.

To jeszcze nie wszystko, co nas czeka. Pamiętajmy o kolejnych inwestycjach, które się niebawem rozpoczną m.in. budowa Centrum Przesiadkowego oraz nowych rozwiązań komunikacyjnych przy dworcu PKP (dwa ronda, parkingi), modernizacji wiaduktu nad ul. Batorego, remontu ulicy Bohaterów Westerplatte, a także rewitalizacji Wzgórza Winnego (ma być ono zamykane częściowo, doprowadzenie wody z parku Sowińskiego nie ma powodować większych utrudnień), rewitalizacji pl. Matejki, okolic teatru i filharmonii.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.