Dorota Witt

On katuje ją? To przemoc. Nawet za pierwszym razem!

Agnieszka Czerwińska, założycielka fundacji „Wyjść z cienia”. Fot. Tomasz Marciniak Agnieszka Czerwińska, założycielka fundacji „Wyjść z cienia”.
Dorota Witt

- Sąsiadka, która słyszy, że za ścianą mąż bije żonę albo przyjaciółka, która zauważa siniaki. Pytają, co robić. Gdyby w życie weszła nieszczęsna nowelizacja ustawy o przemocy w rodzinie, wróciłoby przekonanie, że przemoc powinna zostać w 4 ścianach - mówi Agnieszka Czerwińska z fundacji „Wyjść z cienia”.

Sylwia Spurek, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, porównała pomysł autorów niedoszłej nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie, by przemoc liczyć dopiero od drugiego razu, do rozwiązań funkcjonujących w Rosji. Kiedy je tam wprowadzano, mówiono wprost, że chodzi o zachowanie jedności rodziny. Za wszelką cenę...
Projekt, który zniknął z oficjalnych rządowych stron, krótko po tym, jak rozpętała się wokół niego społeczna burza, byłby wielkim krokiem wstecz. Dziś wyraźnie słabnie siła rażenia stereotypów, które ustawiają kobietę na przegranej pozycji - tej, która nie ma prawa się sprzeciwić, nie ma prawa być niezależną.

***Zapraszamy do lektury dalszej części wywiadu***

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.