Opieka paliatywna idzie pod pakiet

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Hanka Sowińska

Opieka paliatywna idzie pod pakiet

Hanka Sowińska

Resort zdrowia zapowiada bezlimitowe rozliczanie opieki hospicyjnej, paliatywnej i leczenia bólu.

Obowiązujący od roku pakiet onkologiczny ma być doskonalony. Do już wprowadzonych poprawek - m.in. rozszerzono listę nowotworów, które są leczone w ramach szybkiej terapii, zmieniono tryb wystawiania przez specjalistów tzw. zielonej karty - dojść mają nowinki w opiece hospicyjnej, paliatywnej oraz w leczeniu bólu.

Tym samym spełnią się postulaty nie tylko onkologów, ale także lekarzy specjalizujących się w opiece nad nieuleczalnie chorymi pacjentami. To oni, od wielu miesięcy, domagali się rozszerzenia „przywilejów” wynikających z pakietu onkologicznego także na opiekę hospicyjną i paliatywną.

- Czekamy na tę zmianę z utęsknieniem. Naprawdę jest ciężko - przyznaje Jacek Kubiczak, p.o. dyrektor Hospicjum „Światło” w Toruniu.

O problemach finansowych hospicjów wiadomo nie od dziś. Kontrakty z NFZ nie pokrywają kosztów opieki nad pacjentami na oddziałach stacjonarnych i w opiece domowej. Nie jest tajemnicą, że finanse tych placówek ratują sponsorzy oraz osoby, które co roku przekazują 1 proc. ze swojego podatku.

- Kłopoty finansowe powodują, że pacjenci zakwalifikowani do opieki paliatywnej w domach czekają na pierwszą wizytę średnio dwa tygodnie. O tym, jak szybko u chorego pojawi się lekarz, decyduje jego stan zdrowia - mówi Kubiczak.

Co roku placówka przekracza kontrakt; najwięcej świadczeń wykonanych ponad limit jest w opiece domowej.

Tygodniowo pod opieką hospicjum domowego pozostaje 120-130 pacjentów z Torunia i powiatu. Dalsze 80 do 100 osób korzysta z domowej opieki paliatywnej m.in. w Chełmnie, Wąbrzeźnie i Brodnicy.

- Mamy tylko 12 lekarzy w opiece domowej. O powiększeniu kadry lekarskiej nie możemy myśleć, bo brakuje na to pieniędzy - skarży się szef toruńskiego hospicjum.

Tegoroczny kontrakt na opiekę stacjonarną i funkcjonowanie poradni jest taki jak w 2015 r. Nieco więcej pieniędzy hospicjum dostało na opiekę domową.

Kujawsko-pomorskie należy do województw, w których opieka hospicyjno-paliatywna jest dobrze rozwinięta (jesteśmy stawiani innym regionom jako wzór). Do idealnego modelu brakuje tylko dobrego finansowania.

Jeszcze w grudniu ub.r. wojewódzki oddział NFZ zapowiadał wzrost nakładów o prawie 3,4 mln zł (tegoroczny budżet to ponad 30 mln zł.)

Jak poinformowała nas Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa oddziału funduszu, w tym roku przybędzie w województwie 17 łóżek w opiece stacjonarnej.

- Trzynaście dodatkowych łóżek zostało zakontraktowanych w Bydgoszczy - 4 w Juraszu, 9 w Hospicjum im. ks. Popiełuszki. W szpitalu we Włocławku przybędą 4 łóżka - informuje Nawrocka.

Zapowiedź rozszerzenia pakietu dotyczy też leczenia bólu. Sprawdziliśmy; teraz najdłużej czeka się w poradni anestezjologicznej i leczenia bólu w inowrocławskim szpitalu (listopad 2016 r.!).

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.