Opieka wytchnieniowa. Mieć choć chwilę odpoczynku dla siebie

Czytaj dalej
Fot. 123rf
jz, hw

Opieka wytchnieniowa. Mieć choć chwilę odpoczynku dla siebie

jz, hw

110 mln zł przeznaczyło ministerstwo pracy na organizację opieki wytchnieniowej - doraźne wsparcie opiekunów osób wymagającymi opieki non stop. Bydgoszcz w ramach programu Unii Europejskiej w styczniu 2020 r. zacznie realizować projekt opieki

Dzięki organizowaniu opieki wytchnieniowej opiekunowie mają mieć choć chwilę odpoczynku dla siebie, możliwość załatwienia spraw. Postulat zapewnienia takiej opieki od dawna zgłaszany jest przez opiekunów, jest też zapisany w ustawie „Za życiem”.
Do tej pory jedynie pojedyncze gminy, z własnej inicjatywy, proponowały rozwiązania, które wspierają opiekunów osób niepełnosprawnych.

Program przeznaczony jest dla opiekunów dzieci z orzeczenim o niepełnosprawności wraz ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki albo pomocy innej osoby z powodu znacznie ograniczonej możliwości samodzielnej egzystencji oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Roczne limity opieki

Jak informuje resort pracy, w 2019 roku ustalono limit 14 dni dla opieki wytchnieniowej w postaci pobytu w ośrodku całodobowym oraz 240 godzin opieki w formie pobytu w placówkach dziennej opieki lub specjalistycznego poradnictwa. Nie mają obowiązywać kryteria dochodowe.

Trzy moduły wsparcia

Gminy i powiaty mogą dostać dofinansowanie 80 procent kosztów sprawowania opieki. Wnioski muszą do końca kwietnia złożyć do wojewody. Ten listę rekomendowanych wniosków przekazuje do ministerstwa pracy, które do końca maja podejmie ostateczne decyzje.

Otrzymaliśmy dofinansowanie z RPO. Usługi będzie świadczył 
Miejski Ośrodek 
Pomocy Społecznej

Program finansowany jest z funduszu solidarnościowego.
Opieka wytchnieniowa ma być realizowana w trzech modułach. Pierwszy to pobyt dzienny - opieka w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub w ośrodku wsparcia, w domu pomocy społecznej albo zapewnienie zorganizowanych usług.
Moduł drugi to pobyt całodobowy - w ośrodkach wsparcia, w tym w środowiskowych domach samopomocy z miejscami całodobowego pobytu oraz w mieszkaniach chronionych.

Trzecia możliwość to specjalistyczne poradnictwo dla członków rodzin lub opiekunów, sprawujących bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnymi.

Po przekroczeniu rocznych bezpłatnych limitów opieki będzie można korzystać z niej nadal, ale odpłatnie. Opiekunowie, których dochód nie przekracza 350 procent dochodu określonego w ustawie o pomocy społecznej, zapłacą połowę kosztów.

Za unijne pieniądze

Miasto Bydgoszcz od dawna dostrzega ten problem. Dlatego też skorzystało z możliwości uzyskania dofinansowania na realizację miejskiego projektu.

- Otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - wyjaśnia Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Usługi świadczyć będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. Projekt rozpocznie się już w styczniu 2020 roku.

Przypomnijmy, że Bydgoszcz realizuje także inny, niemały projekt. Bransoletki życia przekazywane są seniorom. To urządzenia, które osoby niesamodzielne mogą nosić przez całą dobę. Dzięki odpowiedniemu systemowi czujniki informują służby ratunkowe i członków rodziny o stanie zdrowia osoby, która nosi to urządzenie. W przyszłym roku miasto zakupi kolejne urządzenia i przekaże seniorom.

jz, hw

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.