Opłata COVID-owa u lekarza? Nie zapłacimy dodatkowo, ale ceny prywatnych wizyt poszły w górę

Czytaj dalej
Fot. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Monika Kaczyńska

Opłata COVID-owa u lekarza? Nie zapłacimy dodatkowo, ale ceny prywatnych wizyt poszły w górę

Monika Kaczyńska

Dodatkowa opłata za dezynfekcję? Niektórzy pacjenci prywatnych lecznic znajdują taką pozycję na paragonie. Ale w Wielkopolsce to raczej wyjątki. Nie ma jednak specjalnych powodów do radości - prywatne usługi medyczne w czasie pandemii zdrożały. Reżim sanitarny, który muszą utrzymywać gabinety, to tylko jeden z powodów.

Część pacjentów prywatnych lecznic, oprócz opłat za samą wizytę i usługi medyczne, na paragonie znajduje dodatkową opłatę za dezynfekcję. To na ogół od kilkunastu do nawet ponad 100 złotych. Jednak w Wielkopolsce to raczej wyjątki. Choć utrzymanie reżimu sanitarnego to dodatkowy koszt - obecnie większość lekarzy wlicza go po prostu w cenę.

Opłata COVID-owa? Nie u nas

- Nie mamy sygnałów o tym, że lekarze z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej prowadzący prywatne praktyki pobierali jakąś dodatkową, oddzielną, opłatę COVID-ową czy opłatę za dezynfekcję

- mówi Jacek Zabielski, lekarz stomatolog, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. - Ale faktycznie wzrosły koszty prowadzenia gabinetów. Środki dezynfekcyjne czy środki ochrony indywidualnej związane z koniecznym reżimem sanitarnym to tylko jeden z elementów. Zdrożały także np. materiały stomatologiczne. To wszystko razem sprawiło, że wzrosły ceny usług, więc w gabinetach pacjenci płacą więcej.

Potwierdza to Katarzyna Bąkowska, współwłaścicielka kliniki Stomatologia Bąkowscy.

- Jeśli ktoś chciałby taką opłatę pobierać, chyba musiałby informować o tym na stronie internetowej?

- zastanawia się. - Przecież pacjent ma prawo wiedzieć, ile zapłaci. My mamy cennik i poza nim nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat. Jednak koszty faktycznie bardzo wzrosły. To nie tak, że dezynfekcja jest jakąś nowością. Jednak przed pandemią nie było konieczności ubierania się za każdym razem np. w jednorazowe flizelinowe stroje, zużywamy znacznie więcej środków dezynfekcyjnych. Do tego wszystkie artykuły związane z bezpieczeństwem sanitarnym bardzo zdrożały. Przed pandemią pudełko rękawiczek kosztowało około 20 zł, teraz za te w rozmiarach powyżej XS trzeba zapłacić ponad 50 zł. Podobnie kosztują maseczki, za które wcześniej płaciliśmy kilkanaście złotych. To niestety wpłynęło na ceny usług, które wcześniej były przez długi czas stabilne. Na początku pandemii, kiedy zderzyliśmy się z tymi kosztami, pewnie wiele gabinetów zastanawiało się, jak to rozwiązać. W czasie lockdownu, gdy gabinety były zamknięte nie zostawialiśmy naszych pacjentów bez pomocy i nie obciążaliśmy ich też jakimiś dodatkowymi kosztami. Podobnie jest teraz, ale ceny wzrosły. To jednak wypadkowa nie tylko dodatkowych kosztów związanych z pandemią, ale również wyższych cen prądu itp.

Choć taką politykę przyjęła większość prywatnych gabinetów, przed wizytą warto sprawdzić czy oprócz samej ceny spotkania z lekarzem nie poniesiemy dodatkowych kosztów.

Na NFZ bez opłat

Bez obaw możemy wybierać się na wizyty do lekarzy, którzy mają umowy z NFZ. - Podmioty medyczne, które leczą pacjentów na podstawie umowy z NFZ, nie mogą pobierać dodatkowych opłat od pacjentów - podkreśla Marta Żbikowska-Cieśla.

- Udzielenie świadczenia, które przysługuje w ramach powszechnego ubezpieczenia, nie może być uzależnione od wniesienia przez pacjenta jakiejkolwiek opłaty.

Jak informuje, od lipca wszystkie placówki, które mają kontrakty z NFZ-em otrzymują dodatkowe pieniądze na pokrycie kosztów dezynfekcji, środków ochrony osobistej i tym podobnych.

- Do 8 stycznia wielkopolski oddział NFZ przekazał podmiotom z tego tytułu prawie 68 mln zł. Około 13,5 mln zł trafiło do podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej, 4,2 mln zł do przychodni i gabinetów specjalistycznych, 38,7 mln zł do szpitali, 1,5 mln zł do stomatologów - informuje Żbikowska-Cieśla.

-------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.