Osiedla w Żninie jak sołectwa. Dostaną pieniądze na drobne inwestycje

Czytaj dalej
Fot. Szymon Cieślak
Szymon Cieślak

Osiedla w Żninie jak sołectwa. Dostaną pieniądze na drobne inwestycje

Szymon Cieślak

Będą nowe rady osiedli. O możliwości utworzenia odrębnego osiedla dyskutowali mieszkańcy terenów sąsiadujących z ul. 1 Stycznia.

Dlaczego dla osób mieszkających w Żninie tak ważne są podziały na osiedla? Między innymi dlatego, że za tym idą pieniądze. Nie duże, ale wystarczają na drobne inwestycje, czy integrację mieszkańców.

Żnin podzielony jest na dwa osiedla - zachód (Rada Osiedla nr 2) i wschód (RO nr 1). Wiosną br. do ratusza wpłynęły wnioski od mieszkańców, aby z osiedla nr 2 wydzielić kolejne.

Procedura ich tworzenia trwa. W Publicznym Gimnazjum nr 1 spotkali się mieszkańcy RO nr 2, aby porozmawiać o utworzeniu osiedla ulic: 1 Stycznia, Dąbrowskiego, Gościnnej, Jeziornej, Na Wzgórzu, Pogodnej, Polnej, Skromnej, Szpitalnej, Uroczej, Wiatrakowej, Widokowej oraz Wrzosowej.

- Osiedle nr 2 ma dziwaczną strukturę, bo obejmuje zarówno bloki wielorodzinne jak i domy jednorodzinne. To właściwie była pierwsza przesłanka, która skłoniła Grzegorza Koziełka, przewodniczącego rady i mnie, do dyskusji, żeby spróbować wydzielić kolejną radę osiedla - mówił podczas spotkania burmistrz Robert Luchowski.

Obecnie Rady Osiedla dysponują budżetem w wysokości 5 tys. zł. Ale w przyszłym roku ma się to zmienić. Burmistrz ma przedłożyć radzie miejskiej projekt, w którym osiedla będą finansowo traktowane jak sołectwa - wysokość pieniędzy w rocznym budżecie będzie uzależniona od liczby mieszkańców.

Włodarz gminy chce, aby radni osiedlowi - tak jak sołeccy -wydawali pieniądze nie tylko na festyny, ale przede wszystkim na drobne inwestycje.

- Oczywiście integracja jest potrzebna, jest konieczna, ale musi iść w zrównoważeniu z zadaniami inwestycyjnymi. W związku z tym, na wsiach powstają grzybki, ławki, sołectwa partycypują z gminą Żnin w realizację inwestycji. Tego staramy się mocno pilnować - mówił do zebranych burmistrz Luchowski.

Żninianie chcą utworzyć jeszcze dwa osiedla. Spotkanie w tej sprawie ma odbyć się we wtorek, 16 sierpnia, o godz. 18 w Szkole Podstawowej nr 2.

Szymon Cieślak

Pracuję w Żninie. Zajmuję się przede wszystkim tematyką z terenu powiatu żnińskiego. Głównie robię zdjęcia. Publikuję na portalu znin.naszemiasto.pl oraz pomorska.pl. Moje publikacje można śledzić także w Gazecie Pomorskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.