OSP Katowice

Czytaj dalej

OSP Katowice

Szanowni Państwo,

Krajobraz Katowic, które z poprzemysłowego miasta stały się dynamicznym centrum ponad dwumilionowej metropolii zachwyca zarówno naszych mieszkańców, jak i gości z całego świata, którzy nas odwiedzają. Jesteśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu niż 10 lat temu. W Strefie Kultury, na terenach po dawnej kopalni węgla kamiennego, powstały wspaniałe siedziby Muzeum Śląskiego, z zabytkowym Szybem Warszawa, z którego można podziwiać panoramę Katowic, a także Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Tuż obok - koło Spodka - powstało Międzynarodowe Centrum Kongresowe - miejsce spotkań biznesu, nauki, kultury oraz sportu. Zielony dach MCK z tarasem widokowym, stał się nowym punktem spotkań mieszkańców Katowic, a także ulubionym plenerem fotograficznym młodych par. Katowice przyciągają wielu turystów, którzy chętnie uczestniczą w organizowanych tutaj wydarzeniach, zarówno w Strefie Kultury, jak również na przebudowanym Rynku, gdzie mogą także wypocząć nad wybrzeżem sztucznej Rawy pod palmami.

Całe Katowice mają w sobie coś wyjątkowego. Z jednej strony jest to miasto nowoczesne, które w ostatnich latach przeszło ogromną metamorfozę, z drugiej to zielona kraina w sercu Śląska. Nie każdy wie, że prawie połowa powierzchni naszego miasta to tereny zielone – lasy, parki, skwery i stawy. To idealne miejsca na rodzinne aktywności. Realizując politykę skierowaną na potrzeby mieszkańców nie możemy także zapominać o bezpieczeństwie, które jest dla nas priorytetem. Dlatego w Katowicach ściśle współpracujemy ze służbami mundurowymi, a także realizujemy wspólne projekty społeczne. Wykorzystujemy także nowe technologie – między innymi rozwijając inteligentny monitoring miejski, czy wykorzystując drony. Jednak najważniejszy jest czynnik ludzki osób, które podejmują się służby na rzecz mieszkańców i ich bezpieczeństwa. Dziękuję Strażakom - za codzienną służbę, trud i oddanie - w ratowaniu życia, zdrowia i dobytku ludzi. Nie tylko gasicie pożary, ale też wyciągacie ludzi z zawalonych budynków, zakleszczonych samochodów, pomagacie w czasie powodzi i innych klęsk żywiołowych. Nie sposób wymienić, jak wiele robicie. Dlatego jesteśmy z Was bardzo dumni! Szczególnie dziękuję druhom – ochotnikom straży pożarnej, którzy mimo często osobnej ścieżki kariery angażują się w dodatkowe działania poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców Katowic.

Zapraszam do Katowic!
Marcin Krupa
Prezydent Katowic

*

Kulturalne Katowice – tu nie można się nudzić!

- Cieszę się, że jako miasto kreatywne UNESCO w dziedzinie Muzyki jesteśmy gospodarzem wielu ciekawych imprez kulturalnych. Katowice to miasto, które w ostatnich latach dołączyło do elitarnego grona wiodących ośrodków kultury w całym kraju. Oczywiście dopełnieniem jest infrastruktura – w Katowicach mamy świetną bazę, w której może się rozwijać szeroko pojęta sztuka. Przykładem jest wykorzystanie poprzemysłowych miejsc, które dziś są wizytówką kulturalną naszego miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

*

s Najpopularniejszą rewitalizacją jest oczywiście ta, która zaszła w Strefie Kultury, gdzie przed laty działała Kopalnia Katowice. Powstały tu siedziby Muzeum Śląskie i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

*

Katowice to miasto, które mocno stawia na muzykę, a od 2015 roku należy do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Tytuł miasto zawdzięcza twórczym ludziom związanym z Katowicami, na czele z wybitnymi kompozytorami już na zawsze stanowiącymi część historii miasta – Henrykiem Mikołajem Góreckim i Wojciechem Kilarem. Katowice konsekwentnie inwestują w kulturę, w tym w infrastrukturę, czego najlepszym przykładem jest nowa sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – jedna z najnowocześniejszych na świecie. W Katowicach o każdej porze roku natkniemy się na świetne koncerty, a o festiwalach takich jak OFF Festival czy Tauron Nowa Muzyka, chyba nie trzeba przypominać. A gdyby i tego było mało to repertuar Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zaspokoi apetyt największych melomanów.

*
Lecz przecież nie samą muzyką Katowice żyją. Miłośnicy teatru powinni pilnować terminów i repertuarów, w szczególności gdy zbliżają się Letnie Ogrody Teatralne czy Katowicki Karnawał Komedii. A gdy już skończy się ostatni koncert, a wszyscy aktorzy zejdą ze sceny, nie trzeba wracać od razu do domu. Warto trochę nadłożyć drogi i nie wsiadać w pierwszy lepszy tramwaj. Tylko wybrać się na spacer po Katowicach i poszukać neonów, by zobaczyć na własne oczy śląskie Las Vegas lub zajrzeć do Nikiszowca, gdzie z jednej strony możemy poznać twórczość lokalnych rzemieślników, a z drugiej spędzić romantyczne chwile.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.