Ostatni dzwonek. Gotowi

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Anna Kopeć

Ostatni dzwonek. Gotowi

Anna Kopeć

W poniedziałek uczniowie wrócą do szkół i rozpoczną naukę w nowym systemie. Reforma edukacji budzi emocje, ale dyrektorzy zapewniają że są przygotowani na zmiany.

Tempo zmian jakie podyktowała reforma edukacji było zawrotne. Dyrektorzy i nauczyciele białostockich szkół nie byli pewni czy udadzą się nabory do nowych klas, a potem czy zdążą z remontami w szkołach. W ostatnich dniach obawiali się czy zamówione podręczniki i ćwiczenia dotrą przed pierwszym dzwonkiem. Na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego wiele wskazuje na to, że białostockie szkoły są przygotowane na nową rzeczywistość.

- To nie pierwsza reforma, jesteśmy już do tego przyzwyczajeni. Zakończyliśmy remonty korytarzy, otrzymaliśmy już wszystkie podręczniki i ćwiczenia dla uczniów, jesteśmy więc przygotowani na rozpoczęcie roku szkolnego - zapewnia Bogdan Wróbel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Białymstoku.

W czasie wakacji szkoły były remontowane i dostosowywane do potrzeb uczniów. Na ten cel białostocki magistrat przeznaczył ponad 4 mln zł. Największe zmiany dotyczą gimnazjów, które są przekształcane na szkoły podstawowe. W tych placówkach najmłodszym uczniom trzeba stworzyć odpowiednie warunki. W Publicznym Gimnazjum nr 2, które od września będzie Szkołą Podstawową nr 9 będą dwie klasy I, jedna klasa IV oraz dwie klasy VII. Wciąż będzie działo tu wygaszane gimnazjum, czyli cztery klasy II i pięć klas III.

- Cztery sale lekcyjne przystosowaliśmy pod kątem najmłodszych uczniów, wyremontowaliśmy łazienki, świetlicę, przebudowaliśmy korytarz. Kupiliśmy też nowe meble, ławeczki i krzesełka, pomoce naukowe - wylicza Katarzyna Kisielewska-Martyniuk, wicedyrektorka szkoły.

Tu praca wre. Nauczyciele przedmiotowi pomagają bibliotekarzom w przygotowywaniu kompletów podręczników. Zanim trafią do uczniów trzeba je wprowadzić do systemu i opieczętować. Podobnie sytuacja wygląda w SP nr 12.

- Wydawnictwa sprawnie wywiązują się z zamówień, które składaliśmy z końcem maja. Nasi uczniowie rok szkolny rozpoczną z kompletem książek - zapewnia Katarzyna Andryszewska, wicedyrektorka szkoły. Dodaje, że żaden z jej nauczycieli nie otrzymał wypowiedzenia ani nie został przeniesiony w stan nieczynny.

Bo reforma edukacji oznacza także roszady kadrowe. Białostocki magistrat podaje, że w nadchodzącym roku szkolnym będzie ponad 5,5 tys. etatów pedagogicznych i zapewnia, że nie było zwolnień nauczycieli bezpośrednio spowodowanych reformą oświaty. Na pewno 28 nauczycieli odejdzie na emeryturę.

Tymczasem Andrzej Gryguć, prezes Podlaskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego, podaje, że w całym naszym województwie pracę straciło ok. 100 nauczycieli .

- Wielu ma ograniczone etaty. Problem ten dotyczy głownie nauczycieli z małych miast i wsi - zauważa Andrzej Gryguć.

Dyrektorzy przyznają, że łączenie etatów to spory problem, nie tylko organizacyjny czy logistyczny. Niektórzy pedagodzy pracują nawet w dwóch szkołach.

- Pani od przyrody będzie przychodziła do nas na dwie godziny z sąsiedniej szkoły. Nie mamy pełnych etatów dla nauczycieli fizyki, chemii czy geografii - przyznaje Katarzyna Kisielewska-Martyniuk.

- W najgorszej sytuacji są nauczyciele wychowania fizycznego. Na ich lekcjach nieliczne klasy muszą być dodatkowo dzielone na grupy. Ci, którzy nie mają pełnych etatów i muszą łączyć pracę w kilku placówkach - dodaje Bogdan Wróbel.

Więcej jutro w Magazynie

Kalendarz roku szkolnego

4 września 2017: początek nowego roku szkolnego

23 grudnia 2017- 1 stycznia 2018: zimowa przerwa świąteczna, z czasie której przypada Boże Narodzenie, sylwester i Nowy Rok

22 stycznia - 4 lutego 2018: ferie zimowe w naszym województwie

29 marca - 3 kwietnia 2018: wiosenna przerwa świąteczna, w czasie której przypada Wielkanoc

18-20 kwietnia 2018: egzaminy gimnazjalne

27 kwietnia 2018: zakończenie roku szkolnego dla maturzystów

4-23 maja 2018: matury pisemne

7-25 maja 2018: egzaminy maturalne ustne

31 maja 2018: Boże Ciało

22 czerwca 2018: uroczysty koniec roku szkolnego 2017/2018

3 lipca 2018: wyniki matur oraz rozdawanie świadectw dojrzałości

23 czerwca - 31 sierpnia 2018:

wakacje

W tym roku układ kalendarza dla uczniów jest raczej niekorzystny. Święta takie jak 14 października - Dzień Edukacji Narodowej, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości czy 6 stycznia - Święto Trzech Króli wypadają w weekend.

Ale są jeszcze tzw. dni dyrektorskie przydzielane zazwyczaj w trakcie trwania egzaminów czy w długie weekendy
(np. w piątek po Bożym Ciele). Dyrektorzy szkół podstawowych mają do dyspozycji do 6 takich dni, w gimnazjach do 8, w liceach i technikach do 10, w zasadniczych szkołach zawodowych do 6.

Anna Kopeć

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.