Oświetlą na „pół gwizdka”. I oszczędzą

Czytaj dalej
Fot. Monika Smól
Monika Smól

Oświetlą na „pół gwizdka”. I oszczędzą

Monika Smól

- Inteligentny system zużywa mniej energii - mówi burmistrz Chełmna.

- Ma zostać wymienione oświetlenie na inteligentne Led. Większość opraw jest w zarządzaniu Energa Oświetlenie. I te obejmie projekt? - pyta Czytelnik. - Na ulicach poza rynkiem oprócz opraw usunięte zostaną słupy z betonu?

Zdaniem rozmówcy, należy wymienić je na metalowe, a przewody energetyczne ciągnące się od słupa do słupa winny zostać schowane do studzienek.

- Takie problemy są przy ul. Dworcowej, Młyńskiej, Polnej. - wymienia. - Jest w planie wymiana starych stylizowanych opraw i żarówek na Led w wymienionych już oprawach przy ul. Grudziądzkiej i na starówce?

Oświetlenie to istotny temat, generuje wysokie koszty. Stąd mieszkańcy mają wiele pytań zanim rozpocznie się proces zmian.

- Będzie możliwe uruchomienie wszystkich punktów świetlnych w oprawach na rynku przez zastosowanie Led o mniejszej mocy? - docieka Czytelnik. - Ledy oświetlą ulice, na których nie ma lamp: Jastrzębskiego, Nad Browiną, odcinku Święto-jerskiej prowadzącym na stadion i na łączniku ze Słowackiego? Włączona zostanie iluminacja zabytków, na których można by było zastosować oprawy Led?

W środę w Chełmnie burmistrz spotkał się z projektantem.

- Wystąpimy do Energii, właściciela części słupów, aby włączyli się do projektu - mówi Mariusz Kędzierski. - Jeśli się nie zgodzą to podejmiemy decyzję, czy sobie ten pomysł odpuścić. W sumie jest 1600 slupów, w tym naszych około 600. I tak by się nam to opłacało. Nie będziemy jednak montować inteligentnych żarówek - takich nie widziałem i gratuluję temu kto widział, a inteligentny system zarządzania oświetleniem. Stylizowanych opraw w mieście też nie ma, są zwykłe. Stylizowane są lampy.

W wymianie systemu nie chodzi o to, by zmniejszyć moc, ale by zużywać mniej energii.

- Żarówki dają taką samą ilość lumenów pobierając mniej energii, czyli przy zmniejszonym natężeniu światła- wyjaśnia. - To takie świecenie na „pół gwizdka” i oszczędność pieniędzy. Słupy nie będą wymieniane. Sam nowy system kosztować ma 2,7 mln zł, gdyby wykopywać słupy, przewody, których część nie jest miasta, to wyszłoby 6 mln zł.

Umowa przewiduje modernizację istniejącego oświetlenia i doświetlenie miejsc, gdzie można zamontować dodatkowy wysięgnik lub lampę. Nie jest planowana budowa nowych słupów oświetleniowych. To wymagałoby stworzenia innej dokumentacji.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.