Pandemia koronawirusa wymiotła gości hotelowych z Rzeszowa. W maju 50 razy mniej turystów zagranicznych

Czytaj dalej
Fot. Polska Press
Józef Lonczak

Pandemia koronawirusa wymiotła gości hotelowych z Rzeszowa. W maju 50 razy mniej turystów zagranicznych

Józef Lonczak

Ujawniają się kolejne skutki pandemii koronawirusa. W Rzeszowie odnotowano drastyczny spadek liczby gości korzystających z noclegów.

Ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa nie są łatwe do oszacowania. Są jednak branże, które znacznie bardziej odczuły jego konsekwencje łagodzone tylko częściowo przez tarczę antykryzysową. Do takich należy zapewne branża hotelarska.

W maju w Rzeszowie nocowało tylko 3300 turystów

Wyniki badań statystycznych turystycznej bazy noclegowej za maj 2020 r. na terenie Rzeszowa wypadają przygnębiająco. Objęto nimi obiekty liczące 10 lub więcej miejsc noclegowych.

Wynika z nich, że w maju na nocleg w Rzeszowie zatrzymało się tylko 3 300 turystów, a więc wypada średnio po nieco ponad stu dziennie. To zdecydowanie mniej niż przed rokiem, bo aż o 88,3 proc. mniej niż w maju 2019 r., kiedy stolicy Podkarpacia nocowało 28,3 tys. osób, czyli średnio po 913 dziennie.

Zdecydowana większość gości (95,8 proc.) korzystających z noclegów w Rzeszowie było turystami krajowymi. Statystycy wyliczyli, że w porównaniu z majem roku poprzedniego, liczba turystów krajowych zmniejszyła się o 85,6 proc., natomiast zagranicznych aż o 97,7 proc., czyli prawie 50 razy mniej.

Gości mało i wpadają na krótko

Z danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, wynika też, że wśród gości z zagranicy najliczniejsi byli obywatele Niemiec, którzy stanowili 51 proc. ogółu turystów zagranicznych nocujących w Rzeszowie. Wśród pozostałych turystów z zagranicy, w obiektach zbiorowego zakwaterowania, licznie przebywały również osoby z Ukrainy (20,1 proc.).

W maju 2020 r. obiekty noclegowe w Rzeszowie udzieliły w sumie 4,8 tys. noclegów (o 87,8 proc. mniej niż w maju 2019 r.). Turystom krajowym udzielono 4,6 tys. noclegów (o 85,2 proc. mniej niż przed rokiem), natomiast turystom zagranicznym 0,2 tys. (o 97,3 proc. mniej). Wśród osób z zagranicy najwięcej noclegów udzielono turystom z Ukrainy (43 proc.) oraz Niemiec (32,3 proc.).

W czerwcu więcej turystów, ale rok temu było dużo lepiej

Według wstępnych danych, w czerwcu 2020 r. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych znajdujących się na terenie Rzeszowa skorzystało 8 tys. turystów (średnio 267 dziennie), ale o 69 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu ub.r.

Proporcje w czerwcu pomiędzy liczbą przyjezdnych rodaków, a obcokrajowców zbytnio się nie zmieniły. Z noclegów skorzystało 7,5 tys. krajowych turystów i 0,5 turystów zagranicznych; w porównaniu z czerwcem 2019 r. było to mniej odpowiednio o 63,1 proc. oraz 91,2 proc.

W czerwcu br., turyści skorzystali łącznie ze 11,3 tys. noclegów. To znacznie więcej niż w maju, ale i tak o 67,7 proc. mniej niż w czerwcu 2019 r. Turyści krajowi skorzystali z 10,6 tys. noclegów, a turyści zagraniczni z siedemset noclegów i było to odpowiednio o 61,8 proc. i o 90,4 proc mniej niż w czerwcu 2019 r.

Józef Lonczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.