Panny, co rozkochały artystów

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Paweł Stachnik

Panny, co rozkochały artystów

Paweł Stachnik

20 LISTOPADA 1900. W Bronowicach Małych odbywa się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Stanisław Wyspiański portretuje je w swoim dramacie. W siostrach Mikołajczykównych kochają się artyści.

Zaczęło się od Włodzimierza Tetmajera. Ten młody, zdolny malarz z zacnej ziemiańskiej rodziny wiosną 1890 r. poznał u wójta Bronowic Małych Macieja Czepca córkę miejscowego gospodarza Annę Mikołajczykównę. On miał 28 lat, ona 16. Młodzi zakochali się w sobie, nie bacząc na różnicę stanu, majątku i wykształcenia. Tetmajer ukrywał romans przed rodzicami, słusznie przewidując, że nie spotka się ze zrozumieniem. Gdy wreszcie zdobył się na odwagę i powiedział ojcu o swojej wybrance, ten zareagował niechęcią.

Towarzyski bojkot

Mimo to Włodzimierz zaręczył się z Anną, a w sierpniu 1890 wziął z nią ślub w kościele Mariackim w Krakowie. W ceremonii uczestniczyła garstka przyjaciół; rodziców malarz nie powiadomił. Wykorzystał fakt, że jak co roku wyjechali do Zakopanego na lato. O ślubie syna powiadomił ich krewny, który przypadkowo zobaczył młodą parę pod kościołem na Rynku.

Ślub wywołał w Krakowie konsternację. Oto cieszący się towarzyskim powodzeniem zdolny malarz żeni się z prostą chłopką! Wcześniej zaś zerwał zaręczyny z urodziwą i zamożną córką ziemian z guberni mohylewskiej. „Krakowskie salony bojkotują Włodzimierza Tetmajera i spisują na straty. Ubywa znajomych.

Czytaj więcej.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Stachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.