Panowie, wygrajcie ten wyścig!

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Paulina Majchrzak, (ama)

Panowie, wygrajcie ten wyścig!

Paulina Majchrzak, (ama)

Rak prostaty rozwija się powoli, a na objawy trzeba czekać nawet kilkanaście lat od pojawienia się pierwszych komórek nowotworowych. Jest więc czas i możliwości, żeby zadbać o zdrowie

W ostatnich latach rośnie liczba zachorowań na nowotwory prostaty – inaczej gruczołu krokowego. Nowotwór prostaty, dotyczy głównie mężczyzn po 50. roku życia. Na jego obecność najbardziej narażeni są mężczyźni, w rodzinach których występowała lub występuje tego rodzaju choroba. Nowotwór rozwija się powoli, a na objawy trzeba czekać nawet kilkanaście lat od pojawienia się pierwszych komórek.

Uwaga, problem

– Sygnałami ostrzegawczymi mogą być osłabienie strumienia moczu, ból iRak prostaty może być leczony hormonalnie lub operacyjnie, można również zastosować radioterapię, wszystko uzależnione jest jednak od stopnia zaawansowania choroby.

Po pierwsze profilaktyka

Niestety, mężczyźni uznają problemy uroonkologiczne za wstydliwe i - kiedy takie się pojawią - zwlekają z wizytą u lekarza. Nie zdają sobie sprawy z tego, że odkładanie badania działa na ich niekorzyść i przyczynia się do rozwoju choroby. Tymczasem wczesne rozpoznanie daje duże szanse na całkowite wyleczenie nowotworu.

Dla profilaktyki nowotworowej układu moczowo - płciowego ogromne znaczenie ma zdrowe menu i regularna aktywność fizyczna. Ważna jest dieta bogata w owoce i warzywa oraz ograniczenie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Warto jeść również produkty bogate w witaminę C, E, D i beta-karoten, np. marchew, dynię, brokuły i tuńczyka.

Nic jednak nie zastąpi badań profilaktycznych. Jeśli nie zajdzie taka potrzeba wcześniej, każdy mężczyzna powyżej 40-45 lat powinien odwiedzić urologa. Mężczyźni po 50. roku życia powinni wykonywać coroczne badania poziomu PSA. Pacjenci obciążeni genetycznie powinni to robić już od 40.

- Raka prostaty można wyleczyć całkowicie, gdy jest we wstępnej fazie. Gdy chory zjawia się zbyt późno, możemy leczyć go na wiele sposobów, ale tylko tak, by przedłużyć życie – mówi urolog Rafał Olejnik.

Jak się leczy raka prostaty? Rak prostaty zwykle przebiega powoli, dlatego przy niskiej agresywności i braku rozprzestrzeniania się, lekarz może pozostać przy regularnych badaniach.

Wycięcie gruczołu krokowego z Jest alternatywą dla operacji, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych przypadkach. Rzadziej występuje po niej impotencja, ale może pojawić się np. popromienne zapalenie odbytnicy.

Męskie badania

badanie poziomu antygenu specyficznego dla prostaty jest podstawowe i powinno być robione co roku. Wynik może nie być miarodajny, ale przekroczenie dopuszczalnego stężenia należy traktować jako ostrzeżenie.

niekoniecznie komfortowe, ale bezbolesne i standardowe. Urolog bada palcem przez odbyt, bo tędy najłatwiej dotrzeć do prostaty, ocenić jej kształt, spoistość i wyczuć zmiany nawet wczesne.

kolejny etap, jest wykonywane przez powłoki brzuszne i obejmuje ocenę pęcherza moczowego oraz gruczołu krokowego.
najcelniej obrazuje tkanki miękkie, jest bezbolesne i nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie. Może wykryć raka we wczesnej fazie.
(standardowa i celowana). Przeprowadza się przy wysokim ryzyku wystąpienia raka. Polega na pobraniu próbek tkanki prostaty w znieczuleniu miejscowym.

Paulina Majchrzak, (ama)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.