(dan)

Państwo nie zapłaci za przelot pani Alicji z Egiptu do Polski

Państwo nie zapłaci za przelot pani Alicji z Egiptu do Polski Fot. Nadesłane/Archiwum rodzinne
(dan)

Pani Alicja z Pakości ciągle przebywa w egipskim szpitalu. Czeka na przelot do Polski. Rodzina zbiera pieniądze na jej powrót do domu. Gdyby pani Alicja wykupiła ubezpieczenie, nie byłoby kłopotu.

Przypomnijmy. Pani Alicja jest niepełnosprawną mieszkanką Pakości. Pod koniec 2017 roku postanowiła wyjechać do Egiptu, do znajomych, których poznała przez internet. Nie ubezpieczyła się. Tam jej stan bardzo się pogorszył. Trafiła do szpitala. Teraz potrzebuje ponad 100 tys. zł na leżący transport medyczny z Egiptu do Polski.

Ponad tydzień temu Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało nas, że "transport chorej do Polski nie może odbyć się na koszt skarbu państwa". Dopytywaliśmy, dlaczego państwo nie może sfinansować takiego transportu? Wreszcie otrzymaliśmy odpowiedź.

W MSZ tłumaczą, że w tej sprawie "nie zachodzą przesłanki do sfinansowania z budżetu państwa transportu medycznego dla nieubezpieczonej obywatelki RP. Nie ma bowiem bezpośredniego zagrożenia dla jej życia lub bezpieczeństwa. "Chora przebywa w egipskim szpitalu pod opieką personelu medycznego. Nie zachodzi według lekarzy konieczność nagłego powrotu chorej do Polski" - podkreślają w MSZ. Zapewniają, że służba konsularna RP udzielała i udziela pani Alicji wsparcia. "Otoczyła opieką jak również zapewniła transport do szpitala. Podjęte działania przyczyniły się do wyeliminowania bezpośredniego zagrożenie dla życia i zdrowia" - dodają.

Czy gdyby pani Alicja wykupiła prywatne ubezpieczenie nie byłoby kłopotu? Jak można teraz pomóc kobiecie? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
(dan)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.