Park Śląski w liczbach: ludzie, budynki, pieniądze i majątek [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Barbara Siemianowska-Aniol

Park Śląski w liczbach: ludzie, budynki, pieniądze i majątek [INFOGRAFIKA]

Barbara Siemianowska-Aniol

Od dwóch tygodni prezesem Parku Śląskiego jest Andrzej Wyrobiec. Stanowisko objął po półrocznym bezkrólewiu. Teraz czas na nowe zarządzenie parkiem, który liczy sobie już 65 lat. Już mówi się, że nowy prezes zacznie pisać historię Parku Śląskiego na nowo. Czas pokaże, jakie będzie to "nowe", a tymczasem zaglądamy w "stare", czyli wszystkie te liczby, które zastał nowy prezes, obejmując swoje stanowisko.

- Siłą rzeczy będę musiał zacząć od podsumowań, potrzebny jest dokładny bilans otwarcia firmy, którą przejmuję. Potem dopiero będą wnioski i możliwość opracowania wariantów dalszego funkcjonowania Parku Śląskiego - tak komentował swoje pierwsze kroki w nowej pracy Andrzej Wyrobiec, prezes Parku Śląskiego.

Na start zatem pieniądze, bo to od nich będzie dużo zależało, a jest ich dokładnie: 82 mln 846 tys. zł - tyle wynosi kapitał zakładowy spółki WPKiW.

Ludzie, bo to z nimi nowy prezes będzie tworzył nową wizję Parku Śląskiego. Pierwsze zapoznania z pracownikami już się odbyły, a trzeba przyznać, osób dzięki którym Park funkcjonuje jest bardzo dużo, bo ponad 500. Pracuje na terenie parku w instytucjach oraz na ich zlecenie.

Obszar, którym się zajmują to... 640 hektarów, to powierzchnia, która pozwala Parkowi Ślaskiemu pretendować do miana jednego z największych śródmiejskich parków w Europie.

Na tym terenie spółka WPKiW zarządza prawie 80 budynkami. Wokół nich rozciągają się ogromne tereny zielone, które stanowią ponad 70 proc. całego Parku Śląskiego obejmują tereny zielone, w tym tereny zadrzewione ok. 300 ha, a powierzchnie trawiaste i łąki ok. 90 ha.

Parkowe perły tej zieleni to m.in. 30 tysięcy krzewów róż, które rosną w parkowym ogrodzie różanym. Tutejsze rosarium to największy tego typu ogród w Europie.

Uwagę przykuwają też rzeźby, których jest 35, a znajdują się w plenerowej Galerii Rzeźby Śląskiej.

Liczby to też Planetarium Śląskie, które ma 60 lat, jest najstarsze i największe w Polsce. Kopuła, pod którą znajduje się aparatura projekcyjna największego w Polsce planetarium ma 23 metry średnicy. Kopuła Planetarium Śląskiego jest jednocześnie ekranem służącym wizualizacji sztucznego nieba.

Poza tym 620 metrów tras (46 przeszkód, 39 platform i 8 szybkich kolejek tyrolskich) znajduje się w Śląskim Parku Linowym, a 336 gatunków zwierząt żyje w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

40 dużych atrakcji dla całych rodzin znajduje się w wesołym miasteczku, w tym pierwszy w Polsce rollercoaster z podwójną pętlą.

Z tych wszystkich atrakcji, które oferuje Park Śląski korzysta rocznie 3 000000 osób, ale to wciąż mało. Park Śląski odwiedzających chce więcej, zdecydowanie więcej i tych wzrostów oczekuje się od nowego prezesa Parku.

Andrzej Wyrobiec doskonale wie, że przed nim trudne zadanie. - Wiem i oczywiście rozumiem, że Śląsk marzy o przywróceniu rangi Parkowi Śląskiemu, to ogromne oczekiwania, nadzieje i zwyczajna potrzeba bycia dumnym z tego miejsca - podkreśla Wyrobiec w rozmowie z DZ. Nowy prezes z Parku Śląskiego też chce być dumny, bo choć większość życia spędził w Krakowie, to jednak pochodzi stąd, z Jaworzna. - Park Śląski to dla mnie wartość sentymentalna, symbol dzieciństwa i wspomnienie rodzinnych wycieczek, a od dziś także poważne przedsięwzięcie zawodowe i wyzwanie biznesowe - przyznaje Andrzej Wyrobiec, nowy prezes Parku Śląskiego.

Park Śląski w liczbach
Create your own infographics
Barbara Siemianowska-Aniol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.