Pedofilia w Kościele, czyli tego przemilczać nie wolno

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Krzysztof Ogiolda

Pedofilia w Kościele, czyli tego przemilczać nie wolno

Krzysztof Ogiolda

Od tygodnia obowiązuje w diecezji opolskiej dokument „Świadomość, zapobieganie, reagowanie”. Zawiera on zasady ochrony dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym.

Powód powstania dokumentu (jego wersja studyjna była już wcześniej dostępna na stronie internetowej diecezji opolskiej) jednoznacznie określił biskup opolski Andrzej Czaja we wstępie do publikacji: „Szczególnym złem, wołającym o pomstę do nieba, którego nie uniknął Kościół w Polsce, niestety także nasz Kościół opolski, są czyny wykorzystania seksualnego dzieci, ludzi młodych, niepełnosprawnych i bezradnych - przestępstwo i krzywda, których dopuścili się niektórzy duchowni.

Straszliwą ich konsekwencją jest deformacja oblicza Kościoła, podważenie jego autorytetu i wiarygodności, ale nade wszystko bezgraniczne cierpienie i ból zadane ofiarom! (…) Mam świadomość, że publikacja dokumentu jest jedynie wstępnym etapem na drodze naprawy. Ufam jednak, że będzie krokiem zasadniczym.

- Zarówno papież Franciszek, jak i Konferencja Episkopatu Polski apelują, by zrobić wszystko, aby w Kościele godność dziecka była uszanowana – mówi ks. dr Joachim Waloszek, współredaktor dokumentu i przewodniczący powołanego przez biskupa Czaję zespołu ds. prewencji. - To, że dziecko doznaje krzywdy ze strony ludzi Kościoła stoi w całkowitej sprzeczności z jego misją. Chcemy temu zapobiegać. Dokument dotyczy nie tylko kapłanów, ale wszystkich, którzy w instytucjach kościelnych pracują z dziećmi i młodzieżą. Przy pracy nad nim korzystaliśmy obszernie z podobnych tekstów przygotowanych w diecezjach katowickiej i gliwickiej.

Rozmowa tak, ale nie w pokoju księdza

Z praktycznego punktu widzenia szczególnie ważne wydają się te części dokumentu, które poświęcone są zapobieganiu wykorzystania seksualnego małoletnich. Znajdziemy tam szereg konkretnych zaleceń: Małoletni nie powinni zwłaszcza w pojedynkę i bez wiedzy osób trzecich ani być zapraszani, ani przebywać w mieszkaniach, duchownych lub wychowawców.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.