PELLET - dlaczego warto korzystać z tego ekologicznego paliwa ?

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

PELLET - dlaczego warto korzystać z tego ekologicznego paliwa ?

Materiał informacyjny

Pellety mają kilka korzyści w porównaniu z innymi źródłami energii. Oto niektóre z głównych zalet w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii.

Pellety ekologiczne są odnawialnym źródłem energii, produkowanym z biomasy roślinnej takiej jak trociny drzewne, słoma lub wiórki czy pestki słonecznika.

Ich spalanie nie powoduje dodatkowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ponieważ ilość emitowanego CO2 jest równoważna ilości, którą rośliny wchłonęły podczas wzrostu.

W przeciwieństwie do paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz, pellety nie przyczyniają się do globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Ponadto, w przeciwieństwie do coraz bardziej popularnych pomp ciepła do spalania pelletu nie jest wymagane źródło energii elektrycznej.

Pellet ekologiczny produkowany jest w regularnych, cylindrycznych kształtach, które są łatwe do przechowywania i transportu. Może być pakowany w poręczne worki 15-kilogramowe lub przechowywany w specjalnych zbiornikach. W porównaniu z niektórymi innymi źródłami energii, takimi jak drewno opałowe, pellet zajmuje mniej miejsca i jest bardziej wygodny w obsłudze.

Jaki pellet wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju pelletu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pieca, preferencje użytkownika, dostępność lokalnych dostawców i inne czynniki środowiskowe.

Sprawdź, czy pellet spełnia odpowiednie normy jakości, takie jak norma europejska ENplus / A1. Pellet o wysokiej jakości będzie miał odpowiednią gęstość, wilgotność na poziomie ≤ 10 w-% i wartość opałową. Niska wilgotność jest istotna dla efektywnego spalania pelletu.

Pellet ma wysoką gęstość energetyczną, co oznacza, że zawiera dużo energii w małej objętości. Jego spalanie jest efektywne i wydajne, co przekłada się na maksymalne wykorzystanie dostępnej energii. W porównaniu do niektórych innych źródeł energii, takich jak drewno opałowe czy ekogroszek, pellety mają niższą wilgotność, co przekłada się na lepsze parametry spalania i wyższą wydajność energetyczną.

Zwróć uwagę na skład pelletu. Dobry pellet powinien być wykonany głównie z czystego drewna bez dodatku substancji chemicznych lub spoiw. Sprawdź także pochodzenie pelletu i upewnij się, że pochodzi z legalnych i zrównoważonych źródeł. W PALTERM dysponujemy wyłącznie produktami sprawdzonymi, spełniającymi wszystkie normy.

Sprawdź wartość opałową pelletu, która wpływa na wydajność ogrzewania. Wyższa wartość opałowa oznacza większą ilość energii wydzielaną podczas spalania.

Spalanie pelletu jest czystsze niż spalanie tradycyjnych paliw, takich jak węgiel. Pellet produkuje niskie emisje zanieczyszczeń atmosferycznych, takich jak pyły, siarka czy azotany. Dzięki temu zmniejsza się negatywny wpływ na jakość powietrza i zdrowie ludzi.

Dofinansowanie do tej formy ogrzewania

W wielu krajach, w ramach walki ze zmianami klimatycznymi, rozwija się polityka promująca wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Tak jest również i w Polsce. Jednym z najbardziej korzystnych rozwiązań finansowanych przez program "Czyste Powietrze" jest piec na pellet o podwyższonej sprawności energetycznej. Dzięki dofinansowaniu z programu "Czyste Powietrze" można otrzymać nawet 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Ważne jest wybieranie urządzeń o wysokiej efektywności energetycznej, ponieważ im wyższa jest efektywność urządzenia, tym mniej energii jest potrzebne do jego pracy, co prowadzi do niższych rachunków za ogrzewanie. Wybór pieca na pellet o podwyższonej efektywności energetycznej (o zmniejszonej emisji cząstek stałych) gwarantuje również korzystanie z ekologicznego źródła energii, co jest korzystne dla środowiska.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że pellety są atrakcyjnym i zrównoważonym źródłem energii, które oferuje wiele korzyści dla środowiska, zdrowia i polityki energetycznej.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji Możesz skontaktować się z naszymi specjalistami w Palterm. Zadzwoń do nas 728 361 640 lub napisz na [email protected]

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.