Pendolino w Łodzi

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Marcin Bereszczyński

Pendolino w Łodzi

Marcin Bereszczyński

Pociągi pendolino mogą zatrzymywać się w Łodzi. Wszystko zależy od przewoźnika, czyli spółki PKP Intercity. Wystarczy, że złoży wniosek do PKP PLK.

Pociągi pendolino, które od 10 lipca do 10 sierpnia pojadą objazdem przez Łódź, będą mogły zatrzymywać się na stacji Łódź Widzew. Pociągi będą kursowały w relacji Warszawa - Wrocław.

O możliwość zatrzymywania się pociągów w Łodzi apelowali łódzcy samorządowcy. Ich zabiegi spowodowały, że przewoźnik, czyli PKP Intercity poważnie rozważa możliwość przystanków w Łodzi, chociaż jeszcze kilka dni temu informowano, że pendolino tylko przemknie przez Łódź bez zatrzymania.

Łódzcy radni miejscy Tomasz Kacprzak i Mateusz Walasek wystosowali pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w sprawie zatrzymywania się pendolina w Łodzi. Dowiedzieli się, że dyrekcja PKP Intercity rozważa taką możliwość, ale najpierw zgodę musi wydać Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a następnie zarządca infrastruktury kolejowej, czyli PKP PLK.

W środę portal „Rynek Kolejowy” podał, że CUPT nie dostrzega prawnych przeszkód. Zgoda CUPT była konieczna, bo pendolino były kupione dzięki unijnemu dofinansowaniu, co oznacza 5-letni okres nienaruszalności projektu. W tym projekcie nie było zapisu o zatrzymywaniu się pociągów w Łodzi. Zarządca infrastruktury kolejowej też nie dostrzega barier w zatrzymywaniu się pociągów w Łodzi. Decyzja zależy od PKP Intercity, która powinna zapaść w najbliższych dniach.

Marcin Bereszczyński

Jestem dziennikarzem "Dziennika Łódzkiego".
Zajmuję się samorządem, spółkami komunalnymi, komunikacją miejską, drogami, koleją, autostradami, rynkiem nieruchomości i inwestycjami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.