Piaskarki wyjechały na ulice, ale nie wszędzie

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Czesław Wachnik

Piaskarki wyjechały na ulice, ale nie wszędzie

Czesław Wachnik

Ulice w centrum Zielonej Góry były w czwartek, 7 stycznia odśnieżone. W Raculi i Drzonkowie - dramat. Drogi nie były ujęte w planach. Pomogła nasza interwencja.

- Jestem wściekła. Ślisko i droga hamowania się wydłużyła - złościłaa się nasza Czytelniczka. - Stłuczka i samochód do naprawy. Mało mam wydatków... Czytelnicy narzekali także na stan S3. Powtarzali to, co mówią od lat: „zima znów zaskoczyła drogowców”.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają nasze ulice.

Jadąc Wojska Polskiego w kierunku Gubina widać jezdnię czarną, pozbawioną śniegu. Także rondo jest super. Wjeżdżamy na Trasę Północną. Bez zarzutu. Dojeżdżamy do ronda Przylep. Tu podobnie. Skręcamy do Przylepu. Jezdnia wprawdzie czarna, ale głównie na jej środku sporo błota pośniegowego.

Piotr Wychowanek, który odśnieża chodnik, potwierdza, że pługopiaskarki jeździły. Droga w kierunku Płot też w przyzwoitym stanie. Na wysokości przejazdu kolejowego widzimy pługopiaskarkę z firmy ZPB Kaczmarek. Jedziemy w kierunku ronda Batorego. Po drodze zaglądamy na Zjednoczenia i Dekoracyjną. Jest OK! Skręcamy do Łężycy. Tu droga też odśnieżona, ale na niektórych odcinkach zalega błoto. Niekiedy nawet na całej szerokości jezdni. Wracamy i poprzez rondo Rady Europy jedziemy w kierunku zjazdu na S3. Obie jezdnie Trasy Północnej i S3 czarne.

Zjeżdżamy do Raculi. Tu jest najgorzej. Przy wjeździe auta poruszają się po wyjeżdżonych przez siebie torach. Na wysokości kościoła i świetlicy śnieg zalega na całej szerokości. Tu pługu najpewniej nie było. Potwierdza to Edmund Łukawski: - Chodzę od rana i nie widziałem, by ktokolwiek odśnieżał .
Jedziemy w kierunku Drzonkowa. Sytuacja podobna. Śnieg, który miele się pod kołami aut, zalega na całej szerokości ulicy. Tu też o żadnym usuwaniu białego puchu nie ma mowy. Dojeżdżamy do Drzonkowa. Tu jest tak jak na drodze dojazdowej. Fatalnie. Wracamy. Ulica Wrocławska czarna...

Dyrektor wydziału dróg w magistracie, Paweł Urbański, mówi, że rejon wschodni, w skład którego wchodzą m.in. Racula, Drzonków odśnieża firma Taxus, rejon północy z m.in. Przylepem, Zawadą i Łężycą spółka ZPB Kaczmarek, a zachodni z m.in. Ochlą i Zatoniem firma Budmil. Obiecuje też, że sprawdzi, dlaczego w Raculi i Drzonkowie drogi nie były odśnieżane. Około 15.00 odbieramy telefon. Dyrektor Urbański wyjaśnia: - To błąd wynikający z tego, że droga prowadząca przez Raculę i Drzonków jako powiatowa nie była wcześniej ujęta w spisie dróg uzupełniających. Ponadto trzeba pamiętać, że my po raz pierwszy odśnieżamy drogi, gdzie wcześniej prace te wykonywały inne firmy. Przepraszam za kłopoty. Już wysłałem pługopiaskarki, do Raculi i Drzonkowa.

Oni odśnieżają nasze drogi:

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.