Piątek szczytem utrudnień w Warszawie

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski / Polska Press
Maciej Deja

Piątek szczytem utrudnień w Warszawie

Maciej Deja

Stolica już od czwartku, 7 lipca, jest w pełni gotowa na przyjęcie kilkudziesięciu delegacji z całego świata, które wezmą udział w szczycie NATO.

Czynione od wielu tygodni przygotowania do szczytu NATO osiągnęły apogeum. W czwartek, 7 lipca, po południu na Lotnisku Chopina wylądował sekretarz generalny sojuszu i formalny gospodarz obrad zlokalizowanych na Stadionie Narodowym Jens Stoltenberg. Kolumna z byłym norweskim premierem została odeskortowana do Belwederu, gdzie Stoltenberg spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

O bezpieczeństwo ich, a także pozostałych światowych przywódców i członków kilkudziesięciu delegacji (28 z krajów członkowskich NATO i 26 z krajów partnerskich) zadba około 6 tys. funkcjonariuszy. Swój przyjazd do Warszawy potwierdziło w sumie 18 prezydentów, 21 szefów rządów (premierzy, kanclerze), 39 ministrów obrony, a także 41 ministrów spraw zagranicznych. Łącznie organizatorzy spodziewają się ponad 2 tys. delegatów. Wśród nich znajdzie się 42 Polaków, a 850 to przedstawiciele NATO. Kolejne 2 tys. to liczba akredytowanych dziennikarzy.

Goście będą zakwaterowani w 20 hotelach, przede wszystkim Marriotcie (w którym po raz kolejny noc spędzi prezydent USA Barack Obama), Sheratonie, a także m.in. Bristolu, Hiltonie, Polonii, Novotelu, Mercure Warszawa Grand, Sofitel Victoria, Radisson Blu Centrum Hotel Warsaw. Wokół obiektów będzie ograniczony lub całkowicie zamknięty ruch pojazdów. Według informacji podawanych przez MON na potrzeby szczytu zarezerwowano ponad 4 tys. pokojów. Resort obrony we współpracy z MSZ oddeleguje również ponad dwustu oficerów łącznikowych będących przewodnikami i opiekunami poszczególnych delegacji. Do pomocy uczestnikom szczytu zostało również przeszkolonych 240 wolontariuszy. Goście będą mieli do dyspozycji niemal 600 pojazdów i dwa razy tyle kierowców.

Będzie to 28 szczyt NATO, poprzedni odbył się we wrześniu 2014 r. w Walii. Pierwszy miał miejsce w grudniu 1957 r. Na ulicach przylegających do Stadionu Narodowego stopniowo wprowadzano zakaz postoju. Instrukcje związane z zachowaniem podczas szczytu, w szczególności w czasie przejazdu VIP-ów, otrzymali też mieszkańcy lokali usytuowanych przy wspomnianych ulicach. Dzielnicowi przypomnieli mieszkańcom o zakazie zbliżania się do okien podczas przejazdu kolumn z delegatami, a także braku możliwości pozostawienia samochodu przed miejscem zamieszkania. Funkcjonariusze zbierali również od lokatorów każdego z lokali na trasie przejazdu numer telefonu.

Utrudnienia potrwają do soboty wieczorem: po konferencji podsumowującej szczyt jego uczestnicy będą sukcesywnie opuszczać Stadion Narodowy.

Piątek, 7 lipca:
9.00 – wystąpienie sekretarza generalnego NATO na forum Warszawskiego Szczytu Ekspertów.
12.30 – uroczyste podpisanie wspólnej deklaracji UE – NATO.
12.42 – wspólne oświadczenia prasowe NATO – UE.
Spotkanie prezydentów Dudy i Obamy zaplanowano jeszcze przed otwarciem szczytu.
15.30 – ceremonia otwarcia szczytu NATO.
16.00 – pierwsze spotkanie plenarne prezydentów i szefów rządów w celu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących kierunków działań NATO: wzmocnienia flanki wschodniej, przeciwdziałania zagrożeniu ze strony islamskiego ekstremizmu.
17.00 – spotkanie ministrów spraw zagranicznych sojuszu.
18.30 – otwarcie wystawy sprzętu obserwacji i rekonesansu wykorzystywanego przez wojska NATO.
20.00 – odbędą się trzy uroczyste kolacje, które zarazem będą spotkaniami roboczymi. Prezydenci i szefowie NATO spotkają się w Pałacu Prezydenckim, szefowie MSZ w Teatrze Wielkim, natomiast szefowie MON – w Pałacu Prymasowskim. Premier Beata Szydło ugości przedstawicieli państw współpracujących z NATO na Zamku Królewskim.

Sobota, 9 lipca:
8.00 – spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej.
9.00 – sesja plenarna poświęcona głównie działaniom zewnętrznym NATO, ze szczególnym uwzględnieniem Afganistanu.
11.30 – konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO.
12.00 – spotkanie NATO – Unia Europejska. UE będzie reprezentowana przez przewodniczącego Rady Europy Donalda Tuska i szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera. Ogłoszona zostanie deklaracja zarówno o zacieśnieniu współpracy NATO – Unia, jak i ze strony Wielkiej Brytanii o podtrzymaniu wszystkich zobowiązań wobec NATO.
13.00 – spotkanie w formacie interoperacyjności na szczeblu ministrów obrony.
14.15 – konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO.
15.00 – sesja poświęcona Ukrainie.
17.00 – Konferencja podsumowująca szczyt NATO.

Autor: Maciej Deja

Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.