Pięć firm zainteresowanych przebudową Areny. Kiedy ruszy remont poznańskiej hali?

Czytaj dalej
Fot. CDF Architekci
Błażej Dąbkowski

Pięć firm zainteresowanych przebudową Areny. Kiedy ruszy remont poznańskiej hali?

Błażej Dąbkowski

Międzynarodowe Targi Poznańskie rozmawiają z pięcioma firmami, które chcą zmodernizować halę Arena. Prace związane z przebudową obiektu mają rozpocząć się jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W połowie września rozstrzygnął się przetarg na sprzedaż atrakcyjnych działek w centrum Poznania należących do Międzynarodowych Targów Poznańskich. Działkę pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Matejki i Ułańską, gdzie znajdował się m.in. duży parking dla targowych gości, spółka sprzedała deweloperowi BPI Real Estate Poland za 114,5 mln zł.

Koronawirus - Konferencja na poznańskich targach

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania może tam powstać zabudowa mieszkaniowa. Jeszcze przed wystawieniem gruntu na sprzedaż, władze MTP zapowiadały, że pieniądze z niej uzyskane zostaną przeznaczone na modernizację hali sportowo-widowiskowej Arena. Spółka zapowiadała najpierw, że przebudowa obiektu rozpocznie się w połowie roku, jednak plany zostały zweryfikowane przez pandemię koronawirusa. Kolejny termin startu prac wyznaczono na końcówkę 2020 r.

Prace w Arenie w przyszłym roku

W jakim punkcie znajdują się obecnie MTP?

- Zgłosiło się do nas pięć firm, które chcą zmodernizować Arenę, w tej chwili wchodzimy z nimi w proces negocjacji. Rozmawiamy o kosztorysach i cenach

- mówi Tomasz Kobierski, prezes Targów.

Jak przewiduje zarząd spółki, rozmowy z potencjalnymi wykonawcami mogą jeszcze potrwać do końca stycznia przyszłego roku. - Dlatego zakładamy, że jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku rozpoczną się prace na obiekcie - dodaje prezes MTP.

Czytaj też: Trwa budowa szpitala polowego na MTP w Poznaniu. Ponad 600 osób zgłosiło się już do pracy

Przypomnijmy, że za projekt nowej Areny odpowiada pracownia CDF Architekci, natomiast za aranżację wnętrz - firma DOT z Poznania. Architekci próbowali połączyć obowiązujące trendy w minionych czasach z tymi rozwiązaniami, które są modne obecnie. Jak wynika z projektu, podłoga zostanie obniżona o 6 metrów, tworząc zupełnie nowy poziom -1. Zmieni to układ trybun, który po modernizacji bardziej ma przypominać prostokąt. Trybuny będą ułożone równolegle do boiska, bardziej strome, kilkupoziomowe. Dodatkowo pojawi się możliwość ich złożenia i pozostawienia pustej płyty parkietu.

Po przebudowie obiekt pomieści około 9,2 tys. widzów - w tym 6,1 na miejscach stałych. W jego wnętrzu możliwe będzie organizowanie imprez sportowych krajowych i międzynarodowych najwyższej rangi - Mistrzostw Polski i mistrzostw Europy w piłce ręcznej, siatkówce czy koszykówce oraz innych, wymagających boiska o podobnej wielkości takich jak tenis czy futsal. Po modernizacji mieszkańcy nie będą już mogli korzystać z dotychczasowych wejść do hali, bowiem od ul. Wyspiańskiego przebudowie ulegnie plac Olimpijski.

To na nim pojawi się zejście do poziomu -1, skąd będzie się można udać bezpośrednio do obiektu widowiskowo-sportowego. W drugim etapie inwestycji pod placem ma zostać wybudowany trzypoziomowy parking na 700 samochodów, który obecnie znajduje się w fazie koncepcji.

Wielkie otwarcie Areny w 2023 roku

Początkowo planowano, że prace związane z przebudową Areny zakończą się pod koniec 2022 r., ale w tej chwili termin ten wydaje się być mało realny z kilku powodów.

- Po pierwsze, nie wiemy, jak długo potrwają prace archeologów w tym miejscu, a po drugie branże takie, jak targowa, eventowa czy hotelarska zakładają, że do normalności po pandemii wrócimy dopiero w 2023 roku. Właśnie dlatego uroczyste otwarcie powinno nastąpić w tym momencie

- tłumaczy prezes Kobierski.

Sprawdź również: Meridian na poznańskim Sołaczu znów nie działa. Restaurację i hotel chcą przejąć Międzynarodowe Targi Poznańskie

Przypomnijmy, że o remoncie hali sportowo-widowiskowej musi się już od wielu lat. Jesienią 2017 r. okazało się, że Międzynarodowe Targi Poznańskie przejmą halę widowiskowo-sportową Arena. Początkowo informowano, że przeprowadzą gruntowną modernizację obiektu za 35-45 mln zł. Szybko się jednak okazało, że cena ta jest mocno zaniżona. Dwa lata później były prezes MTP Przemysław Trawa mówił, że na remont trzeba będzie wydać co najmniej 100 mln zł.

-------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.