Filip Pobihuszka

Pieniądze na drogi ostatecznie podzielone

Dofinansowanie w 2016 roku otrzyma 10 powiatów i 14 gmin (w tym jedna gmina i powiat otrzyma dofinansowanie niepełne) Fot. Filip Pobihuszka Dofinansowanie w 2016 roku otrzyma 10 powiatów i 14 gmin (w tym jedna gmina i powiat otrzyma dofinansowanie niepełne)
Filip Pobihuszka

Wojewoda zatwierdził listę inwestycji drogowych, które dostaną dofinansowanie w ramach „schetynówek”. Jedni się cieszą, inni nie.

W grudniu, gdy wojewoda ogłosił wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie w ramach „schetynówek”, tylko niektóre samorządy mogły cieszyć się z pieniędzy na remont dróg. Gminy i powiaty, które uplasowały się w środku stawki, musiały poczekać na listę ostateczną. A ta ujrzała właśnie światło dzienne.

Mieszkańcy Kożuchowa i okolic mają pełne prawo do mieszanych uczuć, bo jedyną inwestycją, która otrzyma pełne dofinansowane, jest zgłoszona przez powiat przebudowa odcinka Lubieszów - Studzieniec, a w zasadzie trzech fragmentów, z których tylko jeden (w samym Studzieńcu) leży w gminie Kożuchów. Dofinansowanie niepełne otrzyma Zielona Góra na remont odcinka drogi prowadzącej do Radwanowa, z której korzystają też mieszkańcy gminy.

Dofinansowanie w 2016 roku otrzyma 10 powiatów i 14 gmin (w tym jedna gmina i powiat otrzyma dofinansowanie niepełne)

Poza listę wypadł za to wniosek o dofinansowanie remontu ulic Młynarskiej, Rataja, Koszarowej i Kościuszki w Kożuchowie. - Jeżeli będą oszczędności poprzetargowe, to być może znajdą się kolejne środki na inwestycje spoza tej listy, w tym przypadku zapewne zwiększy się dofinansowania na drogę do Radwanowa - komentuje radny Marcin Jelinek na swoim profilu facebookowym.

Wśród dróg gminnych pierwsze miejsce zarówno w grudniu jak i teraz przypadło gminie wiejskiej Nowa Sól. Przypomnijmy, że chodzi o remont, a w zasadzie wybudowanie praktycznie od podstaw, ulic Topolowej i Firmowej w Rudnie. Pojawią się chodniki i odwodnienie. Drogi będą łączyć się ze zjazdem do południowej obwodnicy Nowej Soli, co ma usprawni łączność pomiędzy mieszkańcami gminy. - Powolutku szykujemy się do przetargu, w kwietniu lub maju chcemy wystartować - cieszy się wójt Izabela Bojko.

Nie będzie remontu ulic Młynarskiej, Rataja, Koszarowej i Kościuszki w Kożuchowie

Radości z dofinansowanie nie psuje jej nawet mało przyjemne odkrycie. - Okazało się, że być może będziemy musieli wymienić biegnące tam rury wodociągowe, wszystko zależy od tego w jakim są stanie. Musimy to zrobić za własne pieniądze no i termin jest krótki, bo przecież nikt nie wyobraża sobie, żebyśmy potem ryli w nowej „schetynówce” - mówi szefowa gminy.

Do województwa trafi w sumie ponad 34,6 mln zł, co pozwoli na wyremontowanie 38,5 km dróg. Spośród 24 dofinansowanych inwestycji, sześć odbędzie się na terenie powiatu nowosolskiego. Warto też dodać, że w przypadku jednej z dróg powiatowych, pieniądze na wkład własny zapewni gmina Bytom Odrzański.

Filip Pobihuszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.