Pieniądze z miasta na szczęśliwą trzynastkę

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Monika Smól

Pieniądze z miasta na szczęśliwą trzynastkę

Monika Smól

Wspieranie rozwoju kultury to program, w którym o fundusze z Urzędu Miasta Chełmna mogą starać się organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje. Chętnych - jak co roku - nie brakowało i tym razem.

Z budżetu miejskiego komisja konkursowa zdecydowała się dofinansować trzynaście kulturalnych przedsięwzięć. Burmistrz zatwierdził zaproponowany podział środków.

Największe dofinansowanie przyznano Fundacji Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumchera. Na organizację XVII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Barwy folkloru w Mieście Zakochanych” dostała 29.210 złotych. Impreza potrwa od 7 do 10 lipca.

To nie jedyna dotacja dla tego podmiotu. Na kontro Fundacji trafi 6.080 złotych na przygotowanie majowych Mistrzostw Mażoretek Polski Północnej.

Także Fundacji powierzono realizację „Walentynek na słowiańską nutę, czyli ukraińskiej Nocy Kupały w Mieście Zakochanych”. Te odbędą się, jak tradycja nakazuje, w noc świętojańską - 24 czerwca. Wsparcie z miejskiego budżetu na ten cel to 5.270 złotych. W sumie na kontro fundacji trafi 40.560 złotych.

Stowarzyszenie Kultury Ludowej „Kundzia” zaplanowało VIII edycję Światowego Festiwalu Folkloru „Fathers Village”. Koncerty z udziałem międzynarodowych gości odbędą się m.in. w Chełmnie, między 20 czerwca a 16 września. Wsparcie z miasta to 9.100 złotych.

Nieco mniej, bo 8.500 złotych, dostanie Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum” na organizację VIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o „Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni”. Patronat nad imprezą, która w tym roku zaplanowano na 22 października, od początku sprawuje „Pomorska”.

Stowarzyszenie Kulturalne „Puzon” dostało niewiele mniej, bo 81.340 złotych. W maju zaprosi na dwudniowy (28-29) XVII Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych z udziałem zespołów zagranicznych.

Zastęp Rycerski pozyskał 4.000 złotych na XVII Turniej Rycerski Bractw Zaprzyjaźnionych o Złotą Jaszczurkę. Na dwudniową imprezę warto wybrać się do Osady Rycerskiej 21 i 22 maja. Stowarzyszenie Teatr Agrafka wsparto kwota 3.500 złotych na spektakl „Mamo, co to za ptaszek”.

Pięciu podmiotom przyznano dotacje opiewające na poniżej 2.000 złotych. Stowarzyszenie NIJO na II edycję „Śniadań na deptaku” dostało 1.900 złotych, ZHP Hufiec Chełmża - 1.500 złotych - na XXV Jubileuszowy Rajd „Zakochany Słoń” i 1.300 złotych - na XV Jubileuszowy Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej. Stowarzyszenie Muzyczne „Chorus Culmensis” zaprosi na warsztaty i premierę wykonania „Missy Gospel” T. A. Wassa w kościele p.w. św. Józefa. Dostało 1.450 złotych. Najmniejszy zastrzyk gotówki , 1.200 złotych, przyznano Stowarzyszeniu Dzieci, Młodzieży i Osób Niepełnosprawnych „Światełko Nadziei” na realizację projektu „Z tradycją i naturą w XXI wieku.”

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.