Pierwszy śnieg w Szczecinie. Uwaga! Nadchodzą przymrozki

Czytaj dalej
Bogna Skarul

Pierwszy śnieg w Szczecinie. Uwaga! Nadchodzą przymrozki

Bogna Skarul

W nocy w Szczecinie będą nawet minusowe temperatury. Czy to oznacza, że zbliża się zima?

Wyraźnie zbliża się zima. Pierwsze jej symptomy mogliśmy obserwować w poniedziałek. Na Warszewie spadł śnieg z deszczem, co możemy obserwować na filmie, który pani Ela przesłała nam na [email protected].

We wtorek w nocy mają być przymrozki, a bardziej na wschód od Szczecina już nawet minus 1 stopień C.

- To może będzie padał śnieg?
Krzysztof Ścibor z biura prognoz Calvus: - Jeszcze dziś nie. Dzisiaj ma być zachmurzenie umiarkowane i duże, ale raczej będzie padał deszcz. Nad nasz region idzie arktyczne powietrze z północnego-wschodu.

- Będzie mroźno?
- Już wkrótce, ale dzisiaj termometry będą pokazywały plus 5 stopni C w dzień. W nocy znowu spore ochłodzenie i możliwe przymrozki. Za to od środy wszystko z pogodą i w dzień i w nocy się zmieni.

- Czyli?
- Będzie chłodniej z temperatura w dzień najwyżej do plus 2 stopni ciepła. I co najważniejsze - zacznie padać śnieg. Rano, po mroźnej nocy, możemy się spodziewać, że na drogach i na poboczu będzie biało. Ale w dzień śnieg może topnieć, za to na jezdniach będzie niebezpiecznie. Należy uważać.

- Co nas czeka w czwartek?
- Nadal będzie panowała zima. I tak już do niedzieli. Będzie słonecznie ale zimno. Lokalnie i przelotnie może padać śnieg.

- W czwartek po południu wielu z nas wyjedzie ze Szczecina na długi weekend. Jakiej pogody możemy się spodziewać w całej Polsce?
- Będzie zimowo. Szczególnie nad ranem i wieczorami na drogach może być ślisko. Na szczęście wiatr ma być słaby, więc to zimno nie będzie tak bardzo dokuczać. Ale co najważniejsze - na wchodzie i południu Polski zacznie padać śnieg i to dość obficie. A że tam temperatury będą niższe niż w Szczecinie, śnieg może poleżeć. Na wschodzie Polski będzie biało. I tak chłodno i śnieżnie będzie aż do niedzieli.

- A jaka pogoda będzie w górach? Da się już jeździć na nartach?
- Naturalnie. To będzie chyba pierwszy w tym sezonie weekend, gdzie narciarze mogą liczyć na dobre warunki. Z prognoz wynika, że w górach spadnie nawet ponad 10 centymetrów śniegu. A zapowiada się, że właśnie w górach i na wschodzi Polski termometry mogą pokazywać nawet do minus 8 stopni C.

- To znaczy, że w tym roku zima bardzo wcześnie do nas przyszła.
- Ale nie na długo. Po 15 listopada należy się spodziewać ocieplenia. W Szczecinie termometry mogą wtedy nawet pokazywać do plus 10 stopni C. Tak będzie do grudnia. Poza tym prognozy długoterminowe mówią, że grudzień może być stosunkowo ciepły. Nie należy się spodziewać specjalnych opadów śniegu. Co nie znaczy, że przez cały grudzień będzie powyżej 10 stopni C. Na początku grudnia ma być kolejne u nas lekkie ochłodzenie, ale wtedy termometry pokażą najwyżej plus 4, plus 5 stopni Celsjusza.

- To skąd to nagłe listopadowe ochłodzenie?
- Wbrew pozorom to jeśli chodzi o listopad, to całkiem normalne. Zwykle właśnie w listopadzie mamy parę dni prawie zimowych. Ale rzeczywiście - w tym roku ten chłodny „powiew’ przyszedł dość wcześnie.

Bogna Skarul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.