PIT bez podpisu to nie jest PIT

Czytaj dalej
Fot. Fot. Bruno Fidrych / Polskapresse
AG

PIT bez podpisu to nie jest PIT

AG

Do wczoraj już 60 proc. podatników z naszego regionu rozliczyło się z fiskusem. Niektórzy popełnili błędy. Podobne jak rok, dwa czy trzy lata temu.

- Elektroniczne PIT-y wysłało 240 tysięcy naszych podatników, na przykład w samej Bydgoszczy ponad 53 tysiące, co daje nam pod tym względem siódme miejsce w kraju - mówi Magdalena Meyer, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Łącznie do końca kwietnia musi rozliczyć się ze swoim urzędem skarbowym 1 150 000 podatników z Kujawsko-Pomorskiego.

Mylą PIT-37 i PIT-36, źle rozliczają ulgi

Od lat popełniają te same błędy. - Są to między innymi brak podpisu, źle wyliczony podatek, błędy rachunkowe - przestawienia cyfr w kwocie, nieprawidłowe odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne - wymienia Meyer. - A ponadto również: brak prawa małżonków do wspólnego rozliczenia [np. złożenie wspólnego zeznania pomimo rozdzielności majątkowej - red.], nieświadomość obowiązku złożenia zeznania w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego bądź jej zawieszenia, a także w przypadku uzyskania dochodów za granicą, z wynajmu lokali mieszkalnych.

Kolejne nieprawidłowości dotyczą: nieznajomości zasad odliczania ulg podatkowych, błędów w numerze KRS organizacji pożytku publicznego i dotyczących sum wpłaconych zaliczek oraz kwot zaliczek pobranych przez płatników - w deklaracjach podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Niektórzy mylą formularze podatkowe PIT-37 i PIT-36, składają zeznania na nieaktualnej wersji druku, podają niekompletny adres (często jedna cyfra bądź litera jest przyczyną wezwania podatnika) oraz odliczają ulgi na dziecko zarówno od podatku, jak i od dochodu.

16 kwietnia to dzień otwarty we wszystkich kujawsko-pomorskich urzędach skarbowych. Wtedy urzędy będą czynne w godz. od 9.00 do 13.00. Podczas dnia otwartego uda się m.in.: uzyskać informacje związane z rozliczeniami podatkowymi, pobrać druki zeznań, złożyć PIT-a, zrobić aktualizację danych identyfikacyjnych.

Natomiast od 28 do 29 kwietnia urzędy skarbowe popracują dłużej: w godz. 7.30- 18.00. Standardowo, jak w każdy poniedziałek, czyli także 2 maja, otwarte będą w godzinach od 7.30 do 18.00.

Są pytania dotyczące rozliczania się z fiskusem za 2015 rok? Można zadzwonić na numer Krajowej Informacji Podatkowej. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 pod numerami telefonów: 801 055 055 (ze stacjonarnego), 22 330 0330 (z komórkowego) i +48 22 330 0330 (z zagranicy).

Elektroniczny PIT. Szybszy zwrot podatku

Przypomnijmy, że ulgę rehabilitacyjną, na dziecko, internetową i dla honorowych krwiodawców rozliczamy na podobnych zasadach jak w ubiegłym roku, czyli na PIT/O, który dołączamy do PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Dokumenty potwierdzające, że możemy skorzystać z ulg, należy przechowywać przez 5 lat. Nie dołącza się ich do PIT-a, ale są niezbędne w razie kontroli.

Zeznanie podatkowe można złożyć także bez wychodzenia z domu, w formie elektronicznej, korzystając ze strony www.e-deklaracje.gov.pl lub ze wstępnie wypełnionych zeznań na portalu podatkowym www.finanse.mf.gov.pl.

Rozliczenie elektroniczne to szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Formalnie urząd skarbowy ma na to trzy miesiące.

AG

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.