Plac zabaw czy scena - co wygra w głosowaniu?

Czytaj dalej
Fot. Urząd Krosno Odrzańskie
Łukasz Koleśnik

Plac zabaw czy scena - co wygra w głosowaniu?

Łukasz Koleśnik

19 zadań. Tyle właśnie znalazło się na liście trzeciej edycji budżetu obywatelskiego w gminie Krosno Odrzańskie. Za tydzień mieszkańcy zaczną głosować.

W pierwszym etapie do urzędu wpłynęło 30 wniosków, spośród których osiem zawierało błędy i zostały one odrzucone. Pozostałe 22 poddano weryfikacji pod kątem szacunkowej kwoty zadania oraz możliwości jego realizacji. Trzy pomysły odpadły, a 19 trafiło do listy ostatecznej.

Każda kolejna edycja spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Z nowych możliwości cieszy się sołtys Wężysk, Kazimierz Kasowski.

W poprzednich odsłonach budżetu obywatelskiego właśnie ta miejscowość wygrywała i dostawała pieniądze. - W tym roku chcemy wyposażyć plac zabaw przy zespole szkół. Mamy zamiar tam zainstalować urządzenia do zajęć ruchowych, siłowych oraz fitness. Mobilizacja mieszkańców jak zwykle będzie bardzo duża i mamy nadzieję, że znów nam się uda - przyznaje Kasowski.

A co z pozostałymi inwestycjami? Na liście znajduje się też doposażenie skateparku, budowa parkingu przy ul. Pu-łaskiego, nowe chodniki w Gostchorzu, Sarbii, Czetowi-cach, Czarnowie, budowa sceny widowiskowej przy boisku w Osiecznicy. Do tego kilka zadań związanych z oświetleniem oraz placami zabaw. Szacowane koszty większości inwestycji oscylują w okolicach 70 tys. zł.

- To bardzo fajna inicjatywa. Mieszkańcy wiedzą najlepiej, czego w ich okolicy potrzeba. Ponadto dzięki wspólnemu działaniu wszyscy się integrują oraz walczą o wspólny cel. Z budżetu obywatelskiego płyną same korzyści - przyznaje mieszkanka Katarzyna Lech.

Radni również pochwalają działania gminy, jednak niektórzy mają pewne zastrzeżenia. - Ogólnie inicjatywa jest świetna, ale musimy jeszcze podyskutować o szczegółach - stwierdza Mariusz Grycan. - Wydaje mi się, że powinny być oddzielone wsie od miasta. Wiele małych osiedli chce mieć własne inwestycje, ale ciężko im konkurować z wioskami. Ponadto jest wiele ciekawych zadań, a mieszkaniec może zagłosować wyłącznie na jedną. W poprzednich odsłonach nie było takich ograniczeń. Wydaje mi się, że trzeba dać możliwość zaznaczenia kilku inwestycji.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu udało się w gminie wykonać kilkanaście inwestycji. W zeszłym roku zrobiono np. oświetlenie między Łochowicami a Bielowem.
Urząd Krosno Odrzańskie Dzięki budżetowi obywatelskiemu udało się w gminie wykonać kilkanaście inwestycji. W zeszłym roku zrobiono np. oświetlenie między Łochowicami a Bielowem. W tym roku w budżecie jest 350 tys. zł.

Od 18 do 29 stycznia mieszkańcy na specjalnych ankietach, które będą dostępne w urzędzie oraz na stronie www.kro-snoodrzanskie.pl/budzetobywatelski, będą mogli zaznaczyć jedno zadanie, które ich zdaniem powinno zostać zrealizowane. Należy zaznaczyć „TAK” przy wybranej przez siebie pozycji oraz „NIE” przy pozostałych. Aby głos był ważny, nie można zostawić żadnej wolnej kratki.

PROPOZYCJE INWESTYCJI:

 1. Doposażenie skateparku w urządzenia do skateboardingu.64.627,00 zł
 2. Plac zabaw przy Zespole Szkół w Wężyskach wyposażony w urządzenia do zajęć ruchowych, siłowych i fitness.70.000,00 zł
 3. Oświetlenie ulicy w Marcinowicach od numeru 30 B w stronę numeru 27 A.70.000,00 zł
 4. Powstanie nowego placu zabaw i rekreacji dla dzieci na terenie Przedszkola nr 4 w Krośnie Odrzańskim.70.000,00 zł
 5. Rewitalizacja placu za Biblioteką Miejską na potrzeby "Czytelni pod chmurką".70.000,00 zł
 6. Wykonanie projektu przebudowy drogi gminnej Krosno Odrzańskie – Łochowice na odcinku ok. 1300 m wraz z budową ścieżki rowerowej
 7. i budową jej oświetlenia oraz rozpoczęcie prac budowlanych.70.000,00 zł
 8. Budowa parkingu przy ul. Pułaskiego 5D-5G w Krośnie Odrzańskim – etap I.70.000,00 zł
 9. Plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 2 w Krośnie Odrzańskim.70.000,00 zł
 10. Budowa wydzielonego placu zabaw dla dzieci młodszych od 1 roku życia do 3 lat przy Przedszkolu nr 1 w Krośnie Odrzańskim.56.000,00 zł
 11. Wykonanie placu zabaw oraz ławek przy Szkole Podstawowej nr 3 w Krośnie Odrzańskim.60.000,00 zł
 12. Budowa chodników w miejscowościach Gostchorze, Nowy Raduszec, Sarbia, Czetowice, Czarnowo poprzez zakup kostki brukowej.70.000,00 zł
 13. Doposażenie placów zabaw, montaż elementów fitness oraz doposażenie świetlic w Szklarce Radnickiej, Radnicy, Starym Raduszcu, Strumiennie, Retnie i Chojnie.70.000,00 zł
 14. Oświetlenie drogi w miejscowości Chyże na działce oznaczonej nr 136.70.000,00 zł
 15. Doświetlenie głównej alejki na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie Odrzańskim - od bramy wejściowej w kierunku ołtarza.70.000,00 zł
 16. Budowa chodnika przy ul. Nadrzecznej w Osiecznicy, od ul. Jana Pawła II do ul. Kościelnej.70.000,00 zł
 17. Rozbudowa i doposażenie placu zabaw na terenie Zespołu Edukacyjnego w Osiecznicy.50.000,00 zł
 18. Budowa sceny widowiskowej na kompleksie sportowym KPN "Tramp Osiecznica", dz. nr 511/3 na ul. Szkolnej w Osiecznicy.68.282,55 zł
 19. Budowa oświetlenia boisk treningowych Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim przy ul. Pocztowej 27.70.000,00 zł
 20. "Nowa Baszta" - rewitalizacja tarasu widokowego przy Przedszkolu nr 4 w Krośnie Odrzańskim.70.000,00 zł
Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.