Płacimy coraz wyższe rachunki i zostaje nam coraz mniej na życie

Czytaj dalej
Fot. Mikołaj Suchan
Agnieszka Domka-Rybka

Płacimy coraz wyższe rachunki i zostaje nam coraz mniej na życie

Agnieszka Domka-Rybka

Przeciętna rodzina musi miesięcznie wydać na opłaty i rachunki 1572 zł, a trzy lata temu to było 976 zł. Z takimi wydatkami coraz mniej zostaje nam w portfelu na życie! Niestety, przed nami kolejna, jesienna fala drożyzny.

- Kilka dni temu zamówiłam firmę do wywózki szamba - opowiada pani Maria, właścicielka domku jednorodzinnego w gminie Koronowo. - Ostatnim razem usługa kosztowała niecałe 100 zł, a teraz musiałam zapłacić ponad 200. To możliwe, by w ciągu roku cena poszła w górę jeszcze raz tyle? Żeby normalnie żyć w Polsce to trzeba by zarabiać, jak na Zachodzie.

Jest za drogo. Tak myślimy

70 procent Polaków (badania prowadzono m.in. w naszym regionie) uważa, że koszty życia w Polsce są wysokie lub bardzo wysokie. Kwoty comiesięcznych rachunków, w porównaniu do 2015 roku, wzrosły aż o 61! Takie wnioski płyną z drugiej edycji raportu "Portfel statystycznego Polaka" Krajowego Rejestru Długów.

I tak: 193 zł za prąd (mieszkańcy wsi: 238 zł), 102 zł za telefon, 108 zł za wodę, 52 zł za wywóz nieczystości, 68 zł za internet, 83 zł za telewizję kablową lub satelitarną, 116 zł za gaz, 514 zł za czynsz i 336 zł za energię - to nasze średnie miesięczne opłaty. Łącznie z portfela na opłaty i rachunki odpływa nam 1572 zł. Bardzo odczuwalne jest, że o wiele więcej płacimy za media. Rachunki za gaz wzrosły o 73 proc., za prąd - 65 proc., wodę - 56 proc., telefon - 24 proc.

Przeciętna rodzina musi miesięcznie wydać na opłaty i rachunki 1572 zł, a trzy lata temu to było 976 zł.  Dlaczego opłaty tak wzrosły? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.