Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Placówki kultury wciąż przygotowują nowe propozycje - do oglądania, słuchania i współuczestniczenia przez internet

Placówki kultury wciąż przygotowują nowe propozycje - do oglądania, słuchania i współuczestniczenia przez internet
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Nie ma dnia bez kultury i rozrywki. Z takiego założenia wychodzą toruńskie placówki kulturalne, nieprzerwanie udostępniając na swoich stronach internetowych i facebookowych profilach wciąż nowe koncerty, spektakle, spotkania z artystami, propozycje zabaw dla dzieci, wykłady i konkursy. Warto tam zaglądać, by nie nudzić się w czasie przymusowego zamknięcia w domu na czas pandemii koronawirusa.

Swoje kolejne internetowe propozycje kulturalne toruński Dwór Artusa kieruje do dzieci i dorosłych. Już dziś, w czwartek 16 kwietnia, o godz. 17.30 można rodzinnie zasiąść przed komputerem i otwierając facebookową stronę Dworu wziąć udział w warsztatach z cyklu „Artusowe Zrób To Sam”. Tym razem instruktor plastyki Zbigniew Przybysz nauczy posługiwać się techniką malarską zwaną lawowaniem. Lawować - piszą organizatorzy zajęć - to malować mniej lub bardziej rozwodnioną farbą w jednym kolorze, którego intensywność i odcień uzależnione są od stopnia rozcieńczenia wodą. Co trzeba przynieść na lekcję? Farbę, pędzle mały i duży, kartki z bloku i słoiczek z wodą.

W sobotę 18 kwietnia o godz. 11 rozpoczną się organizowane przez Dwór Artusa wirtualne rozgrywki. Zagrać będzie można w „Mafię”. Ta popularna gra towarzyska potrafi dostarczyć sporo emocji: to rodzaj „śledztwa” w poszukiwaniu mordercy, którym może okazać się najbliższy przyjaciel lub sąsiadka. Udział w rozgrywkach wymaga zgłoszenia się za pomocą formularza Google. Liczba miejsc jest ograniczona. Ci, którzy zdążą się zapisać, otrzymają szczegółowe informacje dotyczące sprzętu, jakim trzeba dysponować, by zagrać (organizatorzy posługują się programem „Zoom” obsługiwanym przez komputery i smartfony). Udział jest bezpłatny. Zajęcia poprowadzi Elżbieta Lewandowicz.

Zanim zrobimy zdjęcie
Na drugie spotkanie w ramach wirtualnych warsztatów fotograficznych na swoją internetową stronę lub na kanał YouTube zaprasza Toruńska Agenda Kulturalna. W pierwszym (wciąż dostępnym) odcinku mowa jest o tym, dlaczego warto zająć się fotografią i jak się do tego przygotować. W drugim, właśnie udostępnionym, fotografka Lena Pracka-Werner uczy, w jaki sposób poprzez zdjęcia „opowiadać historie” i jak w tym celu wykorzystać kadr lub światło. Podczas całego kursu będzie można dowiedzieć się też m.in., jaki sprzęt jest potrzebny, aby dobrze wykonywać zdjęcia i jakie oprogramowanie może pomóc fotografowi.

Do toruńskich instytucji kultury, które na czas epidemii swoją działalność przeniosły do sieci, dołączyły Żywe Muzeum Piernika i Dom Legend Toruńskich. „Toruńskie opowieści. Na ratunek rodzicom" to seria edukacyjnych spotkań dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Na każdy odcinek składają się: opowieść, zabawy manualne i plastyczne, trochę zajęć ruchowych i chwila relaksu. Zajęcia udostępniono na bit.ly/Torunskie_opowiesci. Bilety są po 12 zł.

Artyści, do dzieła!
Muzyków, plastyków, pisarzy, performerów i animatorów kultury z Torunia, którzy na czas pandemii swoją twórczą aktywność przenieśli do internetu, Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza do udziału w konkursie. Do 20 kwietnia TAK czeka na zgłoszenia internetowych przedsięwzięć artystycznych. Zainteresowani mogą uczynić to poprzez specjalny formularz: https://www.tak.torun.pl/konkurs-dla-artystow.
Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie i zrealizowanie autorskiego pomysłu na artystyczne działanie w całości przeprowadzone za pośrednictwem internetu. To mogą być: koncert, warsztaty, spotkanie z artystą, czytanie, itp. Wybrane projekty zostaną zrealizowane i udostępnione już w maju. Jeden uczestnik konkursu może zgłosić maksymalnie 5 różnych projektów, każdy o czasie emisji lub trwania nie krótszym niż 30 minut. Jury wybierze 15 najlepszych propozycji. Czeka na nie 15 nagród po 2000 zł ufundowanych przez Urząd Miasta Torunia.

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.