Planetarium Śląskie: Budynek jak pierścień Saturna DOBRZE ZAPROJEKTOWANE Program Anny Dudzińskiej

Czytaj dalej
Anna Dudzińska

Planetarium Śląskie: Budynek jak pierścień Saturna DOBRZE ZAPROJEKTOWANE Program Anny Dudzińskiej

Anna Dudzińska

Architektura XXI wieku pojawiła się na Śląsku już w połowie wieku XX. Wszyscy myślimy teraz pewnie o Spodku, ale dziś bohaterem naszej opowieści jest Planetarium Śląskie. Zobaczcie najnowszy program Anny Dudzińskiej z cyklu Dobrze zaprojektowane.

Arcyciekawa architektura i teza o kosmicznym pomyśle na Śląsk. Coś, co mijamy codziennie, co wydaje się takie oczywiste, z innej perspektywy zaczyna wyglądać inaczej…

Ciekawe, jak swoją pracę postrzegali architekci w latach 60. czy 70. Na ile ich fascynacja kosmosem wynikała z ogólnych zainteresowań światem pozaziemskim, a na ile był to wynik poszukiwań nowego miejsca, w którym można by stawiać zupełnie nowe domy… Faktem jest, że architektura XXI wieku wylądowała już w wieku XX także na Śląsku. Ten właśnie temat podejmują Marcin Zasada i Marcin Nowak w filmie „Archikosmos”, który będzie można obejrzeć już niedługo w katowickim kinie „Kosmos”.

Marcin Nowak:

Chcieliśmy skomponować coś na kształt konstelacji architektonicznej w oparciu o Spodek, ale również osiedle Gwiazdy, osiedle Kukurydze czy Ośrodek Postępu Technicznego w Chorzowie, a także o Planetarium Śląskie.

Kosmiczne ślady na architektonicznej mapie Katowic wydają się być oczywiste. Zatrzymajmy się na dłużej przy ponadsześćdziesięcioletnim już dzisiaj budynku… Oto Planetarium Śląskie.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Dudzińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.