Plon zbiórki nie jest rekordowy, ale i tak pomoże wielu rodzinom

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Daniel Dreyer

Plon zbiórki nie jest rekordowy, ale i tak pomoże wielu rodzinom

Daniel Dreyer

O blisko tonę darów mniej niż przed rokiem zebrano podczas ostatniej „Świątecznej zbiórki żywności”. Niebawem trafią do potrzebujących.

W magazynie Grudziądzkiego Banku Żywności wczoraj kończono sortowanie i liczenie produktów spożywczych, które grudziądzanie podczas weekendowej akcji przekazali na rzecz ubogich.

Z tej mąki będzie wigilijna kolacja

Wstępne dane już znamy. W ciągu trzydniowej akcji klienci sieciowych sklepów ufundowali: około 1,3 tony mąki, po około 600 kilogramów makaronów i cukru, 1.790 sztuk czekolad, około 320 kg ciastek i innych słodyczy, 440 butelek oleju, 370 konserw mięsnych i 120 rybnych...

- Jest tego nieco mniej niż przed rokiem, ale i tak ponad 4,2 tony, czyli bardzo dużo. W imieniu osób, do których trafią paczki, dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w naszą akcję i podarowały coś od siebie - mówi Izabela Rec z Grudziądzkiego Banku Żywności.

Przed rokiem podczas „Świątecznej zbiórki żywności” udało się zebrać ponad 5,1 tony produktów spożywczych. - Na to, że w tym roku darów jest nieco mniej wpływ mogły mieć mikołajki, które przypadały w niedzielę . Wielu wolontariuszy wolało ten dzień spędzić z bliskimi, a nie kwestując - dodaje Izabela Rec.

Tak, czy inaczej wolontariusze - a było ich w Grudziądzu około 470 - i tak wykonali kawał dobrej roboty. Przypomnijmy, że wśród osób, które zachęcały klientów robiących zakupy w marketach do przekazania produktów spożywczych na rzecz ubogich rodzin byli uczniowie gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, członkowie związku emerytów i rencistów, strażnicy ochrony przyrody, młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Parkowej, uczestnicy Warsztatów Zajęciowych, także reprezentacja klubu sportowego „Start”.

Zebrane podczas akcji produkty zostaną podzielone i w najbliższych dniach przekazane do organizacji charytatywnych działających w Grudziądzu. One rozdysponują dary wśród swoich podopiecznych. Tak, aby mogli oni przygotować świąteczne posiłki.

Do najuboższych przed świętami trafi także żywność z pomocy Unii Europejskiej, którą także rozdysponowuje Bank Żywności. W paczkach - po około 10 kilogramów na rodzinę - znajdą się m.in. mleko, cukier, kawa zbożowa, sok jabłkowy, ser...

Nie zdążyłeś? Jeszcze możesz pomóc

Kto w weekend nie miał okazji, aby przyłączyć się do zbiórki, a chce pomóc ubogim w wyprawieniu świąt, wciąż ma taką możliwość. A nawet dwie:

Te akcje będą trwały jeszcze do końca bieżącego roku.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.