PO: Grabówka żyje. Czas, by ją tworzyć

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Julita Januszkiewicz

PO: Grabówka żyje. Czas, by ją tworzyć

Julita Januszkiewicz

O to apelują do wojewody podlaskiego posłowie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - On nam zaszkodzi - uważa burmistrz Supraśla.

Grabówka jest gminą. Fakt, że jej urząd świeci pustkami. Dlatego musi jak najszybciej zacząć funkcjonować. Trzeba wyłonić budżet gminy - mówił Andrzej Halicki, poseł PO.

To on w rządzie premier Ewy Kopacz, jako minister administracji i cyfryzacji zdecydował o utworzeniu gminy Grabówka. Stało się to 28 lipca 2015 roku. W skład nowego samorządu miało wejść pięć supraskich wsi. 28 grudnia 2015 roku obecny rząd PiS nie zgodził się na to. I ostatecznie nowa gmina nie powstała.

1 czerwca Trybunał Konstytucyjny opublikował sensacyjny wyrok. I orzekł, że rząd PiS zlikwidował gminę niezgodnie z konstytucją. A rozporządzenie zostało wydane bez przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Wyrok Trybunału uwzględnił skargę 50 posłów PO, którzy zaskarżyli do TK decyzję rządu PiS. Wśród nich byli m.in. Robert Tyszkiewicz, podlaski poseł PO i Andrzej Halicki.

- Gmina Grabówka istnieje. Panie sołtysie meldujemy wykonanie zadania - tak Robert Tyszkiewicz, zwrócił się w poniedziałek do Tadeusza Karpowicza. To sołtys wsi Grabówka, który od lat walczy o odłączenie się kilku wsi od Supraśla. - Wierzyliśmy. I wierzymy. Dzisiaj jesteśmy we własnej gminie - cieszył się Karpowicz.

Posłowie PO poinformowali, że złożyli do Bohdana Paszkowskiego, wojewody podlaskiego zapytanie poselskie. - Pytamy kiedy przystąpi do czynności polegających na wydzieleniu budżetu dla gminy Grabówka, kiedy dokona podziału terytorialnego gminy Supraśl i ustanowi urząd gminy Grabówka. Pytamy czy mieszkańcy gminy Grabówka mogą liczyć na jego wsparcie - wymieniał poseł Tyszkiewicz.

Wniosek do wojewody złożyli także mieszkańcy. Proszą, by pełnomocnikiem do spraw tworzenia nowej gminy była Ewa Bończak-Kucharczyk. To ona, przed decyzją rządu PiS, urządzała nowy samorząd.

Anna Idźkowska, rzeczniczka wojewody powtarza: - Postępowanie wojewody będzie zależało od stanowiska, które zajmie Rada Ministrów - mówi.

- W sensie politycznym i partyjnym gmina może i żyje, ale w sensie prawnym jej nie ma - podkreśla dr Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista. I dodaje, że potrzebne jest nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które będzie zgodne z konstytucją i jedynie po przeprowadzeniu konsultacji społecznych na terenie całej gminy Supraśl.

- Skoro Trybunał uznał, że nie dochowano procedury, to powinien dać rządowi jakiś czas, by naprawić ten błąd - uważa poseł PiS Dariusz Piontkowski.

Z wyroku bardzo niezadowolony jest Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. Bo bez pięciu wsi miasto straci sporą część budżetu. - Pan Tyszkiewicz wprowadza niepokój do mojej gminy, a decyzje Trybunału mogą zaszkodzić mieszkańcom którzy czekają na inwestycje - uważa Dobrowolski. I apeluje do posłów PO, by odczepili się od jego gminy.

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.