PO ma plan na odłączenie Grabówki od gminy Supraśl (zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Julita Januszkiewicz

PO ma plan na odłączenie Grabówki od gminy Supraśl (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz

Grupa posłów PO złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Skarży w nim decyzję rządu PiS o likwidacji gminy Grabówka. Mieszkańcy trzymają kciuki za pozew. Burmistrz Supraśla o nic się nie boi

- Wciąż walczymy - ostrzega Robert Tyszkiewicz, podlaski poseł PO. W poniedziałek poinformował dziennikarzy, że 22 marca 50 parlamentarzystów z tej partii złożyło do Trybunału Konstytucyjnego wniosek. Skarżą w nim rozporządzenia rady ministrów z 28 grudnia 2015 roku. Chodzi o decyzję rządu PiS w sprawie likwidacji gminy Grabówka. Miała być ona wydzielona z granic gminy Supraśl.

Jej burmistrz, Radosław Dobrowolski, nie ma żadnych obaw. - Decyzje rad ministrów nie są zaskarżalne, jeśli chodzi o podział administracyjny. Dziwię się, że Platforma, mająca bardzo wielu prawników i ludzi, którzy piastowali funkcje ministerialne o tym nie wiedzą - komentuje dosadnie burmistrz.

Posłowie PO chcą, by sędziowie zbadali czy rozporządzenie PiS jest zgodne z konstytucją RP. - Została ona naruszona, bo nie przeprowadzono obligatoryjnych konsultacji społecznych - przypomina Robert Tyszkiewicz. Wniosek do Trybunału złożono z jego inicjatywy, a także posłów Platformy: Andrzeja Halickiego, Arkadiusza Myrchy i Józefa Lassoty.

- Tryb zaskarżenia do Trybunału może dziwić. Bo dzisiaj jest on bardzo polityczny. Jego skład nie budzi przesadnego zaufania, jeśli chodzi o autorytet i sposób funkcjonowania. Nasza skarga powinna być obiektywnie oceniona przez sędziów od strony formalnej i prawnej - podkreśla Andrzej Halicki, obecnie poseł PO, minister administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz.

Zapewniał, że posłowie zajęli się tą sprawą, gdyż ludzie na orzeczenie TK musieliby długo czekać. Innego zdania jest burmistrz Supraśla, z którego granic chce wyjść kilka wsi. - To bicie piany i dalszy polityczny chów PO - oburza się Radosław Dobrowolski.

- Inspiracją dla nas są mieszkańcy. To oni od pokolenia domagają się niezależnej gminy- odpowiada Tyszkiewicz.

Mieszkańcy niedoszłej gminy Grabówka trzymają kciuki za wniosek posłów PO. -Decyzja PiS była dla nas ogromną krzywdą, upokorzeniem i pokazaniem swojej siły - twierdzi Tadeusz Karpowicz, sołtys Grabówki, jeden z inicjatorów secesji.

Fiasko nowej gminy

28 lipca 2015 roku rząd Ewy Kopacz powołał nową gminę Grabówka. Miała być ona wydzielona z granic Supraśla. W jej skład weszłyby wsie: Sobolewo, Grabówka, Henrykowo, Sowlany i Zaścianki.

1 stycznia 2016 roku - miał zacząć funkcjonować nowy samorząd

28 grudnia 2015 roku rząd Beaty Szydło uchylił rozporządzenie o powołaniu gminy Grabówka. Na nic się zdały protesty mieszkańców

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.