Po Papieżu czas na prezydenta RP. Komentarz redaktora Tomasza Malety

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tomasz Maleta

Po Papieżu czas na prezydenta RP. Komentarz redaktora Tomasza Malety

Tomasz Maleta

Od ponad trzydziestu lat kościół farny pełnił rolę bazylik mniejszej. Do tej rangi świątynię podniósł w 1985 Jan Paweł II. Otrzymują ją kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską.

To, że katedra (stała się nią w 1991 roku po utworzeniu diecezji białostockiej) wypełnia ten katalog, nie ulega najmniejszej wątpliwości. Wielka budowla świadomie przywoływała motywy dawnej średniowiecznej architektury polskiej. I była też wyrazem dążeń katolickiej części rozwijającego się Białegostoku z czasem stając ośrodkiem inspiracji dla tych, których dziś bezwątpienia możemy uznać za ojców białostockiej niepodległości. Wotum za jej odzyskanie jest zaś kościół św. Rocha. Biała świątynia, wznoszona w latach międzywojennych na wzgórzu, została ukończona w 1945 roku. Spośród całkowicie wypalonego śródmieścia Białegostoku ocalała jedynie białostocka fara i kościół św. Rocha. Biel jego żelbetu i czerwona cegła katedry historycznie najpełniej odzwierciedlają w Białymstoku niepodległość. A w 100. rocznicę jej odzyskania papież Franciszek ustanowił w Białymstoku drugą bazylikę mniejszą.

Podniesienie do tej rangi kościoła św. Rocha to namacalny dowód, że świątynia wypełnia wspomniany katalog. Choć niektórzy zapewne się obruszą, że w wymiarze zabytkowym nie do końca. W ostatnich latach nie brakowało w tym kontekście kontrowersji. Tym bardziej kościół Pomnik Odzyskania Niepodległości powinien jak najszybciej stać się Pomnikiem Historii. Parafia stara się o to od lat. To szczególna forma ochrony obiektów o wyjątkowej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonych w powszechnej świadomości i mających duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. To, że kościół na wzgórzu św. Rocha pełni w pejzażu Białegostoku rolę szczególną, ze względu na wyjątkową rangę artystyczną, widać gołym okiem. Skoro w wymiarze religijnym dostrzegł to papież, to czas, by w tym świeckim, to samo uczynił prezydent Andrzej Duda. Bo to on nadaje status Pomnika Historii.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.