Poczet kresowych rezydencji i ich sławnych właścicieli: od Piłsudskiego do Lednickiego

Czytaj dalej
Fot. materiały promocyjne
Wiesław Pierzchała

Poczet kresowych rezydencji i ich sławnych właścicieli: od Piłsudskiego do Lednickiego

Wiesław Pierzchała

W Pikieliszkach najchętniej spędzał letnie urlopy Józef Piłsudski. W Borejkowszczyźnie gospodarzył i pisał wiersze słynny poeta Władysław Syrokomla.

W Jaworowie mieszkał czołowy pamiętnikarz emigracyjny Karol Wędziagolski, który tuż przed wojną został syndykiem łódzkiego, upadającego giganta przemysłowego - Widzewskiej Manufaktury Oszera Kohna.

O słynnych, dziś nieco zapomnianych, dworach, pałacach i zamkach możemy przeczytać w znakomitej monografii Grzegorza Rąkowskiego „Kresowe rezydencje” wydanej przez IPN. Ukazał się tom I obejmujący woj. wileńskie, a przed nami kolejne volumeny obejmujące Kresy w granicach II RP. Rozmach wydawniczy sprawia, że już dziś możemy mówić o kontynuacji pomnikowego dzieła Romana Aftanazego „Dzieje rezydencji na dawnych Kresach Rzeczypospolitej”.

W Pikieliszkach Marszałek czytał, spacerował, łowił ryby oraz przyjmował polityków i dyplomatów. Jego dworek przetrwał. Po wojnie był siedzibą dyrekcji kołchozu, a teraz - po remoncie - jest w nim biblioteka.

Sądny dzień w Glinciszkach i „Łupaszko” w Mazuryszkach

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.