Podbiałostockie sypialnie. Tuż za rogatkami, na terenie gmin ościennych powstaje coraz więcej szeregówek. Nawet bloków

Czytaj dalej
Tomasz Mikulicz

Podbiałostockie sypialnie. Tuż za rogatkami, na terenie gmin ościennych powstaje coraz więcej szeregówek. Nawet bloków

Tomasz Mikulicz

W ostatnich latach można zauważyć trend wychodzenia z zabudową deweloperką poza Białystok, na tereny gmin ościennych. Powstają tam już nie tylko bliźniaki czy szeregówki, ale nawet bloki. Tak się dzieje w gm. Wasilków, gm. Juchnowiec Kościelny, a ostatnio też w gm. Choroszcz. Rozmawiamy o tym zjawisku m.in. z włodarzami gmin, deweloperami, socjologiem i architektem.

Decyduje przede wszystkim cena mieszkania. W gminach ościennych jest o ok. 1 tys. zł za mkw niższa niż w Białymstoku, gdzie za 1 mkw trzeba zapłacić nawet 6-7 tys. zł. Wynika to z tego, że ostatnio podrożały ceny białostockich działek, za które trzeba płacić ponad 1 tys. zł za mkw, a nawet w lepszych miejscach - do 2 tys. zł. Wszystko przez to, że w mieście jest coraz mniej terenów, na których można się budować - mówi Waldemar Lemański z Wschodniej Agencji Nieruchomości.

W ostatnich latach można zauważyć trend wychodzenia z zabudową deweloperką poza Białystok, na tereny gmin ościennych. Powstają tam już nie tylko bliźniaki czy szeregówki, ale nawet bloki. Tak się dzieje chociażby w Porosłach w gm. Choroszcz, gdzie protestują przeciw temu mieszkańcy okolicznych domów.

- Wyprowadziłam się 16 lat temu z blokowiska, po to aby za miastem mieć ciszę i spokój. A tu blokowisko "przyszło" za mną - mówiła na naszych łamach Katarzyna Ferdyn, która razem z innymi mieszkańcami zebrała ok. 100 podpisów i w ostateczności jest skłonna pójść do sądu.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.