Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

Podchody różnych instytucji kulturalnych pod Pałacyk Gościnny

Stanisław Bukowski - zasłużony białostocki architekt, przed wejściem do Pałacyku Gościnnego - siedziby Muzeum Regionalnego, gdzie w 1952 roku prezentowano Fot. Biblioteka Cyfrowa Polona Stanisław Bukowski - zasłużony białostocki architekt, przed wejściem do Pałacyku Gościnnego - siedziby Muzeum Regionalnego, gdzie w 1952 roku prezentowano wystawę białostockich plastyków. Repr. Za Biblioteka Cyfrowa Polona.
Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

W 1949 roku Muzeum Podlaskie ulokowane zostało w odbudowywanym pałacu Branickich, w tym samym skrzydle, w którym obecnie znajduje się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. W 1952 roku przeniesione zostało do Pałacyku Gościnnego przy ulicy Kilińskiego, a od 61 lat swoją główną siedzibę ma w odbudowanym specjalnie dla Muzeum ratuszu.

Jubileusze mamy poniekąd w wyniku korelacji historii z matematyką. Przecież od zawsze wiadomo, że utrapieniem każdego ucznia (i nie tylko) są daty. Kto by je spamiętał? A tu proszę bardzo - z pomocą spieszy matematyka. Działanie jest proste, więc nie trzeba być matematycznym orłem. Od obecnie obowiązującej rocznej daty odejmujemy cyfrę wyznaczającą jubileusz i już mamy datę wydarzenia. Czasem bywa to skomplikowane, jak dajmy na to przy 1050 rocznicy chrztu Polski, ale czasem banalnie proste, jak choćby przy 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.