Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

Podchody różnych instytucji kulturalnych pod Pałacyk Gościnny

Stanisław Bukowski - zasłużony białostocki  architekt, przed wejściem do Pałacyku Gościnnego -  siedziby Muzeum Regionalnego, gdzie w 1952 roku prezentowano Fot. Biblioteka Cyfrowa Polona Stanisław Bukowski - zasłużony białostocki architekt, przed wejściem do Pałacyku Gościnnego - siedziby Muzeum Regionalnego, gdzie w 1952 roku prezentowano wystawę białostockich plastyków. Repr. Za Biblioteka Cyfrowa Polona.
Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

W 1949 roku Muzeum Podlaskie ulokowane zostało w odbudowywanym pałacu Branickich, w tym samym skrzydle, w którym obecnie znajduje się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. W 1952 roku przeniesione zostało do Pałacyku Gościnnego przy ulicy Kilińskiego, a od 61 lat swoją główną siedzibę ma w odbudowanym specjalnie dla Muzeum ratuszu.

Jubileusze mamy poniekąd w wyniku korelacji historii z matematyką. Przecież od zawsze wiadomo, że utrapieniem każdego ucznia (i nie tylko) są daty. Kto by je spamiętał? A tu proszę bardzo - z pomocą spieszy matematyka. Działanie jest proste, więc nie trzeba być matematycznym orłem. Od obecnie obowiązującej rocznej daty odejmujemy cyfrę wyznaczającą jubileusz i już mamy datę wydarzenia. Czasem bywa to skomplikowane, jak dajmy na to przy 1050 rocznicy chrztu Polski, ale czasem banalnie proste, jak choćby przy 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.