Podlaski Fundusz Kapitałowy zainwestował w rozwój spółki Anodo

Czytaj dalej
Fot. goodonepr.pl
Andrzej Matys

Podlaski Fundusz Kapitałowy zainwestował w rozwój spółki Anodo

Andrzej Matys

Portfolio projektów Podlaskiego Funduszu Kapitałowego poszerzyło się o spółkę Anodo, producenta wyrobów tekstylnych. Spółka planuje rozwój nowej szwalni, zwiększenie produkcji i rozszerzenie asortymentu w ramach marek własnych. Działania te zostaną sfinansowane przez Fundusz wsparciem sięgającym 1 mln zł.

Działająca od 2015 roku spółka Anodo skupia się dziś na rozwoju marek własnych, choć wcześniej szyła także na zlecenie. Problemem okazały się jednak ograniczone możliwości produkcyjne szwalni w Rykach na Lubelszczyźnie, spowodowane brakiem wykwalifikowanych pracowników. Rodziło to trudności z terminową realizacją zamówień. Chcąc zwiększyć asortyment i nadal się rozwijać, spółka postanowiła zainwestować w nowy zakład produkcyjny, który uruchomiła w lipcu w Górznie koło Garwolina. Nową inwestycję Anodo sfinansowała środkami typu private debt, które pozyskała z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego. Umowę podpisano w sierpniu.

- Największą bolączką jest dla nas brak wykwalifikowanych krawcowych i szwaczek. Tymczasem zapotrzebowanie na wyroby Anodo systematycznie rośnie, co sprawia, że musimy poszukiwać nowych rozwiązań. W Górznie niemal od razu znaleźliśmy dziesięciu pracowników, ale potrzebnych będzie ich znacznie więcej, by płynnie realizować stale rosnącą liczbę zamówień - mówi Arkadiusz Doroś, prezes zarządu spółki Anodo.

Anodo ma w swojej ofercie cztery marki własne. Marka Lulando to artykuły dla niemowląt, dzieci i młodych mam (m.in.: poduszki do karmienia, przewijaki na komody, śpiworki, pościel, ręczniki). MyAnimaly obejmuje akcesoria dla psów i kotów (legowiska, sofy, maty i pokrowce). Dwie kolejne marki to: Zofino (poduszki ortopedyczne) i OzinHome (art. wyposażenia wnętrz).
Wszystkie wyroby powstają na bazie certyfikowanych tkanin, są produkowane wyłącznie w Polsce i cieszą się dużym zainteresowaniem na rynkach Europy Zachodniej (głównie tam trafiają).

Anodo korzysta z oferty bankowej. Jednak obecna zdolność kredytowa nie pozwala na pozyskanie wystarczającej ilości środków, by się rozwijać. Konieczne stało się znalezienie dodatkowego źródła finansowania. Pomocne okazało się finansowanie typu private debt, coraz bardziej dostępne także dla małych i średnich firm.

- Finansowanie dłużne typu private debt to ciekawa propozycja dla firm, które potrzebują kapitału na rozwój swojej działalności. Jest to forma pośrednia między długiem a kapitałem. Największymi zaletami tego typu finansowania jest możliwość pozyskania dużo wyższej kwoty niż pozwala na to bieżąca zdolność kredytowa. Dodatkowym atutem jest elastyczność w kwestii warunków spłaty oraz zabezpieczeń. Oferta jest tu każdorazowo „szyta na miarę” i bazuje na ocenie potencjału danej firmy.
W przypadku spółki Anodo uzgodniliśmy współpracę polegającą na udzieleniu pożyczki wraz z limitem faktoringowym. Ze względu na brak rozproszonego portfela odbiorców taka oferta nie była dla Spółki dotychczas dostępna - mówi Krystyna Kalinowska, dyrektor inwestycyjny w Podlaskim Funduszu Kapitałowym.

Pieniądze pozyskane od Funduszu, Anodo przeznaczy na zakup materiałów do produkcji, sfinansowanie zakupu drobnych maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz opłaty wstępne do leasingów.

Podlaski Fundusz Kapitałowy to jeden z najstarszych funduszy venture capital w Polsce. Powstał w 1995 roku, w ramach Polsko-Brytyjskiego Programu Rozwoju Przedsiębiorczości. Dotychczas zrealizował kilkadziesiąt inwestycji na ok. 45 mln zł. Fundusz oferuje przedsiębiorstwom finansowanie typu venture capital oraz private debt. Maksymalna kwota zaangażowania w jeden podmiot to 1,5 mln zł. Z finansowania mogą korzystać start-upy, generujące pierwsze przychody ze sprzedaży, a także firmy będące w fazie dalszego rozwoju i ekspansji.

Andrzej Matys

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.