Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej będzie miało miejski sektor?

Czytaj dalej
Jarosław Sołomacha

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej będzie miało miejski sektor?

Jarosław Sołomacha

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zamierza tworzyć sektor miejski. Trafiałyby tam drewniane budynki z terenu Białegostoku. Obrońcy zabytków są przeciw.

Opracowaniem projektu sektora miejskiego w muzeum w Wasilkowie zajmą się studenci architektury Politechniki Białostockiej. Efekty ich pracy mamy poznać w styczniu.

Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł mówi, że pierwszym białostockim budynkiem, który miałby trafić do sektora miejskiego byłyby dom stojący przy ul. Mazowieckiej 31/1. - W maju spotkałem się z władzami miasta. Urzędnicy zapewniali, że w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta mają się znaleźć pieniądze na ten cel - mówi dyrektor Gaweł.

Przeciwko temu projektowi są zarówno miejski konserwator zabytków Dariusz Stankiewicz, jak i wojewódzka konserwator Małgorzata Dajnowicz. Nie mają wątpliwości - drewnianą zabudowę należy chronić w miejscu, w którym ją wzniesiono, a nie gdzieś przenosić.

- Przenosimy mogą wchodzić w grę tylko w ostateczności. Jeśli faktycznie nie sposób uratować budynku na miejscu - zastrzega Dajnowicz.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jarosław Sołomacha

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.